4 Ιουλ 2018

Η ιστορία χρώσταγε την πρόκριση στην Αγγλία

Για όλα υπάρχει μία πρώτη φορά. Ακόμα κι αν μιλάμε για Εθνική Αγγλίας στα πέναλτι! Τα λιοντάρια με ήρωα τον Τζόρνταν Πίκφορντ προκρίθηκαν με χιτσκοκικό τρόπο στα πέναλτι επί της Κολομβίας, κάτι που συμβαίνει για πρώτη φορά στην ιστορία τους στο Παγκόσμιο Κύπελλο! Τις τρεις προηγούμενες φορές που είχαν οδηγηθεί στα πέναλτι το 1990 (Γερμανία), το 1998 (Αργεντινή), και το 2006 (Πορτογαλία) οι Άγγλοι είχαν αποκλειστεί, κάτι που είχε δημιουργήσει τον θρύλο της κατάρας των πέναλτι.
Η μοναδική φορά που τα λιοντάρια είχαν προκριθεί σε μεγάλη διοργάνωση στην διαδικασία των πέναλτι ήταν στο Euro του 1996 με αντίπαλο την Ισπανία, όμως στον επόμενο γύρο είχαν αποκλειστεί με τον ίδιο τρόπο από την Γερμανία! Η ομάδα του Σαουθγκέτιτ παρότι φλέρταρε με την αυτοκτονία, κέρδισε στη «ρουλέτα» την Κολομβία με 4-3 και πέρασε στους «8» όπου θα αντιμετωπίσει τη Σουηδία. Στο 6o λεπτό ο Γιανγκ εκτέλεσε το φάουλ από πλάγια αριστερά αλλά ο Οσπίνα του είπε όχι, ενώ στο 16’ ο Τριπιέ σέντραρε από δεξιά, ο Κέιν πήρε την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι αλλά από δύσκολη γωνία κι έστειλε την μπάλα λίγο άουτ. Λίγο έξω πέρασε και η εκτέλεση φάουλ του Τριπιέ στο 42ο λεπτό και στο 45+3’ η άμυνα της Κολομβίας απομάκρυνε λανθασμένα αλλά ο Λίνγκαρντ από ιδανικό σημείο έστειλε έξω την μπάλα. Και στο 54’ ο Κάρλος Σάντσες έκανε πέναλτι στον Χάρι Κέιν, ο Άγγλος φορ το εκτέλεσε εύστοχα κι έκανε το 0-1. Στο 82’ μετά από λάθος του Γουόκερ, ο Μπάκα έφυγε όμορφα στην κόντρα, άνοιξε δεξιά στον Κουαδράδο αλλά εκείνος έκανε κακό σουτ και στο 87’ ο Φαλκάο έκανε το γύρισμα εκτός περιοχής και σούταρε αλλά ο Πίκφορντ μπλόκαρε εύκολα. Στο 90+3’ ο Ουρίμπε έπιασε απίθανο σουτ από μακριά και ο Πίκφορντ έδιωξε σε κόρνερ πολύ δύσκολα και από το κόρνερ, ο Μίνα έπιασε την καρφωτή κεφαλιά κι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της Αγγλίας για το 1-1. Το ματς πήγε στην παράταση όπου στο 104’ ο Μοχίκα σέντραρε από αριστερά αι ο Φαλκάο πήρε την κεφαλιά αλλά αστόχησε για λίγο, ενώ στο 115’ ο Ρόουζ μπήκε από αριστερά κι έκανε το διαγώνιο σουτ αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα έξω, με τον Οσπίνα να έχει βρει και λίγο και στο 116’ μετά από κόρνερ ο Ντάιερ πήρε μόνος του την κεφαλιά αλλά αστόχησε. Έτσι το ματς πήγε στα πέναλτι με τον Φαλκάο να είναι εύστοχος και τον Κέιν να ισοφαρίζει, ενώ και ο Κουαδράδο ήταν εύστοχος για το 2-1 της Κολομβίας. Ο Ράσφορντ έκανε το 2-2 και ο Μουριέλ έγραψε το 3-2 ενώ ο Οσπίνα απέκρουσε εντυπωσιακά το πέναλτι του Χέντερσον. Ωστόσο και ο Ουρίμπε δεν βρήκε δίχτυα καθώς σημάδεψε το δοκάρι και ο Τριπιέ ισοφάρισε σε 3-3. Ο Πίκφορντ έπιασε το πέναλτι του Πίκφορντ και ο Ντάιερ έστειλε την Αγγλία στα προημιτελικά.