2 Ιουλ 2018

Η Δανία τις εντυπώσεις, η Κροατία τη πρόκριση

Η Κροατία θεωρητικά ήταν το φαβορί στην αναμέτρηση με την Δανία. Όμως αν εξαιρέσουμε το πρώτο ημίχρονο, στη συνέχεια εξαφανίστηκε. Στη κυριολεξία ήταν τραγική και μακριά από τις εμφανίσεις της στη φάση των ομίλων. Από την άλλη η Δανία έπαιξε με πολύ ενέργεια και έδειξε πως ήθελε περισσότερο τη πρόκριση. Τελικά φθάσαμε στα πέναλτι αλλά η τύχη χαμογέλασε στη Κροατία.
Οι δύο γκολκίπερ έπιασαν από τρία πέναλτι (το ένα του Σμάιχελ στην παράταση) και τελικά η Κροατία κέρδισε με 3-2 και πέρασε στα προημιτελικά, όπου θα αντιμετωπίσει τη Ρωσία. Η Δανία μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και άνοιξε από πολύ νωρίς το σκορ. Μετά από κόρνερ, η μπάλα έπεσε στην περιοχή της Κροατίας, ο Ντιλέινι έδωσε στον Γιόργκενσεν κι εκείνος με πλασέ μέσα από σώματα έκανε το 0-1, πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό. Ωστόσο η απάντηση της Κροατίας ήταν άμεση και στο 4ο λεπτό, ο Βρσάλικο από δεξιά έκανε το γύρισμα, οι κόντρες ευνόησαν τον Μάντζουκιτς κι εκείνος από κοντά γύρισε και με σουτ έκανε το 1-1. Στο 27’  ο Έρικσεν έδωσε όμορφα στον Μπραϊθγουάιτ, εκείνος από δεξιά έκανε το πλασέ αλλά ο Σούμπασιτς έσωσε, ενώ στο 29’ ο Σμάιχελ είπε όχι σε σουτ του Πέρισιτς, ο Ράκιτιτς από αριστερά έκανε νέο σουτ και ο Δανός κίπερ έσωσε ξανά ενώ ο Πέρισιτς από ιδανική σημείο αστόχησε στη συνέχεια. Στο 39’ ο Μόντριτς εκτέλεσε από αριστερά ένα φάουλ, ο Λόβρεν πήρε την κεφαλιά αλλά αστόχησε για λίγο, ενώ στο 45’ ο Ράκιτιτς έκανε το σουτ με τη μία αλλά ο Σμάιχελ μπλόκαρε. Στο 56ο λεπτό μετά από κόψιμο του Βίντα ο Μπραϊθγουάιτ έκανε το σουτ από κοντά αλλά έστειλε πολύ έξω την μπάλα και στο 72’ ο Γιόργκενσεν γύρισε στην περιοχή κι έκανε το σουτ αλλά ο Σούμπασιτς μπλόκαρε. Στο 78’ ο Ρέμπιτς έκανε το μακρινό σουτ και ο Σμάιχελ είπε όχι και στο 84’ ο Πίβαριτς σέντραρε από αριστερά, ο Πέρισιτς πήρε την κεφαλιά αλλά αστόχησε. Στο 87’ ο Πίβαριτς έκανε το σουτ αλλά ο Γιόργκενσεν έβαλε σωτήρια την προβολή κι έδιωξε σε κόρνερ, ενώ στο 90+2’ το σουτ του Ράκιτιτς πέρασε λίγο έξω. Έτσι το ματς πήγε στην παράταση όπου στο 99’ ο Σένε έκανε όμορη προσπάθεια  και σουτ εκτός περιοχής αλλά δεν βρήκε στόχο, ενώ στο 104’ ο Κράμαριτς έκανε το γύρισμα από δεξιά, η μπάλα  πήρε περίεργη τροχιά και ο Σμάιχελ έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ. Και στο 114’ μετά από όμορφη κάθετη του Μόντριτς, ο Ρέμπιτς έφυγε στην πλάτη των Δανών, απέφυγε και  τον Σμάιχελ και ο Γιόργκενσεν τον μάζεψε από πίσω, με τον Πιτάνα να δίνει σωστά το πέναλτι. Ωστόσο ο Σμάιχελ μάντεψε σωστά τη γωνία και μπλόκαρε την εκτέλεση του Μόντριτς.Το ματς πήγε στα πέναλτι με τον Σούμπασιτς να πιάνει το πρώτο του Έρικσεν αλλά και ο Σμάιχελ έπιασε την εκτέλεση του Μπαντέλι. Ο Κίερ έκανε το 1-0 για τη Δανία με φοβερό πέναλτι και ο Κράμαριτς ισοφάρισε ενώ ο Κρον Ντέλι έκανε το 2-1. Ο Μόντριτς αυτή τη φορά νίκησε τον Σμάιχελ για το 2-2 ενώ ο Σούμπασιτς είπε όχι στο πέναλτι του Σένε. Το ίδιο όμως έκανε και ο Σμάιχελ στην εκτέλεση του Πίβαριτς και ο Σούμπασιτς είπε όχι σε πέναλτι του Ν.Γιόργκενσεν. Ο Ράκιτιτς εκτέλεσε σωστά, έκανε το 3-2 κι έστειλε την Κροατία στους «8.