29 Ιουν 2017

Η νέα Γερμανία είναι εδώ

Τι κι αν ο Λεβ έχει αφήσει εκτός τουρνουά σχεδόν όλα τα μεγάλα αστέρια του (Νόιερ, Χούμελς, Ρόις, Οζίλ, Μπόατενγκ, Κρόος, Μίλερ κ.α.), οι «εφεδρείες» της Γερμανίας κάνουν πλάκα στο Κύπελλο Συνομοσπονδιών κι έφτασαν χαλαρά στον τελικά. Τα «πάντσερ» κέρδισαν στο ρελαντί το Μεξικό με 4-1 και στον τελικό θα αντιμετωπίσουν την Χιλή. Τρομερό ξεκίνημα για τη Γερμανία που μόλις στο 8ο λεπτό βρέθηκε να νικά με 2-0.
Αρχικά στο 6ο λεπτό, ο Χένρικς έκανε το γύρισμα από δεξιά και ο Γκορέτζκα με όμορφο πλασέ από το ημικύκλιο της περιοχής άνοιξε το σκορ ενώ στο 8’ ο Βέρνερ έβγαλε κάθετα στον Γκορέτζκα κι εκείνος με όμορφο πλασέ έκανε το 2-0. Το Μεξικό ανέβηκε στη συνέχεια και στο 36’ ο Τσιτσαρίτο βρέθηκε μόνος με τον Τερ Στέγκεν και με την μπάλα να σκάει, έκανε την προβολή αλλά αστόχησε ενώ στο 40’ ο Τερ Στέγκεν είπε όχι σε όμορφη εκτέλεση φάουλ του Ερέρα. Στο 49ο λεπτό, ο Oτσόα καθυστέρησε να διώξει και ο Βέρνερ έβαλε την κόντρα αλλά δεν σκόραρε και στο 51’ ο Χιμένες έκανε την προσποίηση και το σουτ άλλα ο Τερ Στέγκεν μπλόκαρε. Στο 53ο λεπτό, ο Βέρνερ μπήκε μόνος στην περιοχή από δεξιά και πλάσαρε διαγώνια με την μπάλα να ξύνει το δοκάρι του Οτσόα, ενώ στο 59’ ο Ντράξλερ πέρασε κάθετα στον Έκτορ κι εκείνος έκανε από αριστερά το γύρισμα, με τον Βέρνερ να πλασάρει σε κενό τέρμα για το 3-0. Στο 64’ οι Μεξικάνοι άλλαξαν όμορφα και ο Φαμπιάν έκανε το σουτ από αριστερά με την μπάλα να περνά μόλις άουτ, όπως και το σουτ του ίδιου παίκτη στο 66’. Τρία λεπτά μετά ο Λαγιούν έκανε το σουτ από δεξιά με τον Τερ Στέγκεν να διώχνει σε κόρνερ. Στο 74΄ο Χιμένες πήρε την κεφαλιά αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι του Τερ Στέγκεν. Στο 84ο λεπτό, ο Λαγιούν εκτέλεσε κόρνερ, ο Μάρκες πήρε την κεφαλιά αλλά ο Τερ Στέγκεν έδιωξε και πάλι. Και στο 90’ ο Φαμπιάν με απίστευτο σουτ από 40 περίπου μέτρα έκανε το 3-1 αλλά στην επόμενη φάση ο Τσαν έδωσε στον Γιουνές κι εκείνος με πλασέ από αριστερά έκανε το 4-1.