26 Απρ 2017

Ο Ολυμπιακός τη νίκη και η ΑΕΚ τη μεγάλη πρόκριση

Η ΑΕΚ γνώρισε την ήττα από τον Ολυμπιακό με 1-0 στο ΟΑΚΑ, καθώς στο δεύτερο ημίχρονο έχασε τη συγκέντρωσή της, ωστόσο το 2-1 στο Φάληρο της έδωσε την πρόκριση στον τελικό. Οι παίκτες της ΑΕΚ ξέχασαν εντελώς τη νίκη στο Γ. Καραϊσκάκης που τους έδινε προβάδισμα για την πρόκριση και μπήκαν δυνατά στον αγώνα, ψάχνοντας το γκολ. Ο Ολυμπιακός δεν μπορούσε να αντιδράσει και προσπαθούσε να κόψει τους παίκτες της Ένωσης με δυνατά μαρκαρίσματα.
Παρόλα αυτά οι Κιτρινόμαυροι δεν κατάφεραν να σκοράρουν, παρά το γεγονός ότι είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα. Στο 3ο λεπτό ο Φορτούνης σούταρε, με τον Ανέστη να διώχνει, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Αραούχο βγήκε στην κόντρα, σούταρε, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. Στο 26᾽ ο Αραούχο έκλεψε την μπάλα, την κατέβασε, αλλά πριν καταφέρει να σουτάρει τον έκοψε ο αμυντικός του Ολυμπιακού. Δύο λεπτά αργότερα ο Μάνταλος σέντραρε, η μπάλα κατέληξε στον Χριστοδουλόπουλο, με τον Καπίνο να αποκρούει εντυπωσιακά. Ο Ολυμπιακός αντέδρασε στο 33ο λεπτό, με το σουτ του Μάριν να περνάει άουτ. Στο 39᾽ ο Γκάλο έκανε το σουτ, ο Καπίνο μπλόκαρε αλλά η μπάλα του έφυγε από τα χέρια, με τον Πατίτο να προσπαθεί να μπει στην φάση, αλλά ανατράπηκε. Στο 45ο λεπτό ο Καμπιάσο σούταρε, αλλά ο Ανέστης δήλωσε ξανά παρών. Οι παίκτες της ΑΕΚ δεν μπήκαν καλά στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά κατάφεραν να ανεβάσουν τον ρυθμό τους και να κόψουν τον μονόλογο του Ολυμπιακού, που όμως ήταν ανούσιος. Στο 70ο λεπτό ο Μάνταλος εκτέλεσε πάρα πολύ ωραία ένα φάουλ, με τον Καπίνο να διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ, ενώ τρία λεπτά αργότερα, ο Ντίντακ σέντραρε, με τον Χριστοδουλόπουλο να μην προλαβαίνει να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Ο Ολυμπιακός κατάφερε να βρει δίχτυα στο 82ο λεπτό, όταν ο Ρομάο εκμεταλλεύτηκε το λάθος στην άμυνα της ΑΕΚ και με πλασέ έκανε το 1-0. Το γκολ αυτό έβαλε φωτιά στον αγώνα, καθώς ο Ολυμπιακός χρειαζόταν ακόμα ένα γκολ για να πάρει την πρόκριση. Στον 90ο λεπτό ο Ολυμπιακός έφτασε κοντά στο να διπλασιάσει τα τέρματά του, αλλά η κεφαλιά του Καρντόσο χτύπησε στο δοκάρι. Στην αντεπίθεση της συγκεκριμένης φάσης, ο Αλμέιδα έκανε το σπρίντ, αλλά το τελικό του σουτ, πέρασε ελάχιστα άουτ. Τα τελευταία λεπτά του αγώνα ήταν συγκλονιστικά, με τον Ολυμπιακό να ψάχνει το δεύτερο γκολ, αλλά την ΑΕΚ με βοηθό τον κόσμο της να παίρνει την πρόκριση. Αξίζει να σημειωθεί ότι οι δυο ομάδες έμειναν με δέκα παίκτες έπειτα απ’ την αποβολή με δεύτερη κίτρινη κάρτα του Ανέστη (ο Αλμέιδα έκανε χρέη τερματοφύλακα) για καθυστερήσεις και του Ντα Κόστα για εκτός φάσης χτύπημα στο Σιμόες.