28 Νοε 2021

Θρίαμβος για τον Άρη, μαύρη νύχτα για τον ΠΑΟΚ

Δεν στάθηκε στο ύψος των περιστάσεων ο ΠΑΟΚ, ο οποίος γνώρισε δεύτερη συνεχόμενη ήττα στο πρωτάθλημα, αυτή την φορά από τον Άρη στην Τούμπα με 0-1, σε ένα ματς που διακόπηκε στις καθυστερήσεις λόγω εισόδου οπαδών στον αγωνιστικό χώρο και ολοκληρώθηκε μετά από μια ώρα με άδειες κερκίδες.
Ο Δικέφαλος έμεινε πίσω στο σκορ από το πρώτο ημίχρονο με γκολ του Μαντσίνι, έψαξε την ισοφάριση αλλά αυτή δεν ήρθε ποτέ…Η πρώτη ευκαιρία ήρθε στο 17’ για τους φιλοξενούμενους αλλά το πλασέ το Καμαρά από καλή θέση έφυγε άουτ, με τον ΠΑΟΚ να απαντά ξανά με δοκάρι στο 20’ μετά από απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κούρτιτς. Στο 31’, ο Εντιαγιε βρέθηκε σε καλή θέση εντός περιοχής άλλα έστειλε την μπάλα ψηλά άουτ, ενώ στο 38’ ήταν ο Πασχαλάκης που σταμάτησε εντυπωσιακά κεφαλιά του Γκαρσία αποσοβώντας ένα σχεδόν σίγουρο γκολ. Η καλύτερη παρουσία των παικτών του Μάντζιου μέσα στο γήπεδο επισφραγίστηκε τελικά με ένα γκολ στο 41’. Ο Εντιαγιέ πήρε την μπάλα πίσω από την γραμμή του κέντρου, την κουβάλησε… ανενόχλητος για 40-50 μέτρα, πάσαρε στον Μαντσίνι, και ο τελευταίος με πλασέ έκανε το 0-1 που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου. Στο 68’, οι γηπεδούχοι άγγιξαν το γκολ αλλά ο Κουέστα απέκρουσε σε εξ επαφής κεφαλιά του Κούρτιτς. Όσο περνούσαν τα λεπτά, οι “κίτρινοι” οπισθοχωρούσαν ολοένα και περισσότερο, ο ΠΑΟΚ πίεζε και έψαχνε την φάση που θα φέρει την ισοφάριση. Αυτή όμως δεν ήρθε ποτέ, στις καθυστερήσεις το ματς διακόπηκε λόγω εισόδου οπαδών στον αγωνιστικό χώρο, και απλά ολοκληρώθηκε μια ώρα μετά με άδειες κερκίδες και με τον ΠΑΟΚ να κινδυνεύει με βαριά τιμωρία.