28 Νοε 2021

Σε τροχιά ανόδου ο Παναθηναϊκός με οδηγό τον Μακέντα

Με τον Μαουρίσιο να κάνει μεγάλο ματς και τον Μακέντα να σημειώνει δύο γκολ (σε μια περίοδο που δεν υπάρχουν Ιωαννίδης και Καρλίτος), ο Παναθηναϊκός… καθάρισε τον Παναιτωλικό και έκανε βαθμολογικό άλμα. Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να ελέγξει το ρυθμό από το ξεκίνημα του ματς,
αλλά δεν κατάφερε να δημιουργήσει ρήγματα απέναντι στην καλά οργανωμένη αμυντική διάταξη του Παναιτωλικού, ο οποίος μάλιστα έφτασε μία ανάσα από το να σκοράρει στην πρώτη του υποσχόμενη ευκαιρία στον αγώνα. Ο Αποστολάκης μπήκε στην περιοχή και έδωσε έτοιμο γκολ στον Καρέλη που πλάσαρε από το ύψος του πέναλτι, αλλά ο Μπρινιόλι έσωσε την εστία του και παραχώρησε κόρνερ (15’). Η απάντηση του Παναθηναϊκού ήρθε στο 22’ όταν ο Μελίσσας έδιωξε εντυπωσιακά κεφαλιά του Μακέντα σε κόρνερ. Ο τερματοφύλακας του Παναιτωλικού κατέγραψε ακόμα δύο εξαιρετικές αποκρούσεις μέχρι την ανάπαυλα των ημιχρόνων, μία σε τετ α τετ του Αϊτόρ από έξοχη μπαλιά του Βιγιαφάνιες (28’) κι άλλη μία σε φάση διαρκείας και σουτ του Κώτσιρα δύο λεπτά αργότερα (30’). Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια χωρίς να υπάρχει σκορ, με τον Φλόρες να δεσπόζει στον άξονα της μεσαίας γραμμής, τον Παναιτωλικό καλά στημένο ανασταλτικά και τον Παναθηναϊκό να έχει μεν την κυκλοφορία της μπάλας, όχι όμως και την απαιτούμενη ένταση στο ρυθμό των μεταβιβάσεών του ούτε τις απαραίτητες εμπνεύσεις στο τελευταίο τρίτο του γηπέδου με εξαίρεση κάποιες επινοήσεις του Βιγιαφάνιες. Στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου ωστόσο ο Παναθηναϊκός κέρδισε πέναλτι στο 49’ όταν ο Χουχούμης βρήκε στο πόδι τον Αϊτόρ μετά από μπαλιά του Βιγιαφανιες και ο Μακέντα το μετέτρεψε σε γκολ ανοίγοντας το σκορ (1-0) στο 53’. Οι πράσινοι μάλιστα κατάφεραν να διπλασιάσουν τα τέρματά τους στο 66’ μετά από γλίστρημα του Χουχούμη και κλέψιμο της μπάλας από τον Μαουρίσιο που έδωσε στο πιάτο το δεύτερο γκολ στον Μακέντα (2-0). Στο 72’ ο Αλεξανδρόπουλος έκανε εξαιρετική ατομική ενέργεια και κάθετη πάσα στον Μακέντα που βγήκε μόνος του με τον Μελίσσα αλλά αντί να σουτάρει προσπάθησε να τροφοδοτήσει τον Παλάσιος χωρίς αποτέλεσμα.