2 Ιουλ 2018

Το Βέλγιο από την κόλαση βρέθηκε στον παράδεισο

Το Βέλγιο προκρίθηκε στα προημιτελικά του Μουντιάλ της Ρωσίας, νικώντας με 3-2, ύστερα από επική ανατροπή, την Ιαπωνία στη «Ροστόφ Αρένα», στο κορυφαίο παιχνίδι του Μουντιάλ έως τώρα κι ένα από τα καλύτερα των τελευταίων διοργανώσεων. Στους «8» η ομάδα του Ρομπέρτο Μαρτίνεθ θα αντιμετωπίσει τη Βραζιλία, στις 6 Ιουλίου. Στο 1ο μόλις λεπτό, ο Καγκάβα βρήκε χώρο έξω από την περιοχή κι έκανε το σουτ με την μπάλα να περνά λίγο έξω,
ενώ στο 25΄ο Μέρτενς σέντραρε από δεξιά, αλλά εξ επαφής ο Λουκάκου δεν βρήκε σωστά την μπάλα κι έχασε μεγάλη ευκαιρία. Το Βέλγιο αύξησε την πίεση του και στο 28’, ο Ντε Μπρόινε έκανε το σέντρα από αριστερά, ο Κομπανί με προβολή στο 2ο δοκάρι βρήκε την μπάλα αλλά την έστειλε παράλληλα με το τέρμα τη Ιαπωνία. Και στο 44’ ο Ναγκατόμο έκανε τη σέντρα από αριστερά, ο Οσάκο βρήκε λίγο και ο Κουρτουά έχασε την μπάλα κάτω από τα πόδια του αλλά την πρόλαβε πριν περάσει τη γραμμή. Οι Ιάπωνες. μπήκε ακόμη πιο καλά στην επανάληψη και στο 48ο λεπτό σόκαραν το Βέλγιο. Ο Σιμπασάκι έκανε την κάθετη, ο Βερτόνχεν δεν πρόλαβε και ο Χαραγκούτσι από δεξιά έκανε το διαγώνιο σουτ κι έγραψε το 0-1. Με τη σέντρα οι Βέλγοι άλλαξαν γρήγορα, ο Αζάρ έπιασε με τη μία το σουτ από το πέναλτι αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι της Ιαπωνίας αλλά στο 52’ ο Ινούι βρήκε λίγο χώρο έξω από την περιοχή και με πανέμορφο σουτ έκανε το 0-2. Στο  63’  ο Μενιέ έβγαλε όμορφη σέντρα από δεξιά, ο Λουκάκου πήρε μόνος του την κεφαλιά αλλά αστόχησε, ενώ στο 65’  ο Σακάι έκανε το γύρισμα από δεξιά, ο Κουρτουά έδιωξε με τα πόδια και στη συνέχεια ο Οσάκο από δύσκολη θέση, πλάσαρε άουτ. Στο 69’ ο Μενιέ σέντραρε ξανά από δεξιά, ο Λουκάκου έβαλε την προβολή αλλά ο Γιοσίντα τον πρόλαβε σωτήρια και  στο 70’ μετά από φάση διαρκείας στα καρέ της Ιαπωνίας ο Βερτόνχεν από αριστερά προσπάθησε με κεφαλιά να γεμίσει αλλά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και μείωσε για το 1-2. Στο 74’ ο Αζάρ από αριστερά έκανε την κίνηση και τη σέντρα και ο Φελαϊνι με κεφαλιά έφερε στα ίσα το σκορ. Στο 84’ ο Χόντα βρέθηκε σε θέση βολής αλλά ο Κομπανί με σωτήριο τάκλιν τον πρόλαβε, ενώ στο 86’ ο Μενιέ σέντραρε από δεξιά και ο Σαντλί πήρε την κεφαλιά με τον Καβασίμα να λέει όχι. Η μπάλα στρώθηκε ξανά στον Σαντλί που γέμισα ξανά και ο Λουκάκου πήρε νέα κεφαλιά αλλά ο Ιάπωνας κίπερ έδιωξε ξανά. Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Βερτόνχεν έπιασε μακρινό σουτ αλλά ο Καβασίμα του είπε όχι, όπως έκανε και ο Κουρτουά στο 90+1’ σε λάθος γύρισμα του Βίτσελ. Και στο 90+4’ ο Χόντα εκτέλεσε όμορφα ένα μακρινό φάουλ και ο Κουρτουά έπεσε και έδιωξε δύσκολα και από το κόρνερ ο Κουρτουά γέμισε στον Ντε Μπρόινε, εκείνος άνοιξε δεξιά στον Μενιέ αυτός με τη μία σέντραρα από δεξιά,  ο Λουκάκου άφησε και ο Σαντλί με πλασέ πέτυχε το 3-2.