2 Ιουλ 2018

Η Βραζιλία έπαιξε όσο έπρεπε για να προκριθεί

Στους «8» του Παγκοσμίου Κυπέλλου η Βραζιλία, που κέρδισε με 2-0 το Μεξικό και πήρε την πρόκριση χάρις στην συμπαγή της άμυνα αλλά και τις εμπνεύσεις των επιθετικών της. Συγκλονιστικός ο Οτσόα, κράτησε μόνος του το Μεξικό σε ορισμένα σημεία, αποκλεισμός στους «16» για του «τρι» για 7η φορά στα οχτώ τελευταία Μουντιάλ! Στο 2ο μόλις λεπτό, ο Άλισον έδιωξε με δυσκολία τη σέντρα του Γουαρδάδο από αριστερά και στη συνέχεια ο Λοσάνο κατέβασε στην περιοχή κι έκανε το σουτ αλλά η μπάλα κόντραρε στον Μιράνδα,
ενώ στο 5’  ο Νεϊμάρ βρήκε χώρο έξω από την περιοχή κι έκανε το σουτ αλλά ο Οτσόα έδιωξε δύσκολα. Στο 25ο λεπτό, ο Νεϊμάρ έκανε μαγική ενέργεια από αριστερά, άδειασε τους Άλβαρες και Αγιάλα κι έκανε το πλασέ αλλά ο Οτσόα έσωσε εντυπωσιακά, ενώ στο 33’ ο Ζέσους έκανε όμορφη ενέργεια και σουτ από αριστερά, ο Οτσόα του είπε όχι και στη συνέχεια ο Παουλίνιο έκανε νέο κακό σουτ που δεν βρήκε τέρμα. Στο 48’ μετά από κόρνερ ο Κουτίνιο έκανε δυνατό σουτ και ο Οτσόα είπε όχι εντυπωσιακά και στο 51’ ο Γουίλιαν από αριστερά έκανε όμορφη κίνηση και σέντρα και ο Νεϊμάρ με προβολή σε κενό τέρμα έγραψε το 1-0. Η «σελεσάο» άγγιξε το 2ο γκολ στο 59ο λεπτό καθώς ο Φάγκνερ έκανε το γύρισμα από δεξιά και ο Παουλίνιο πλάσαρε από το πέναλτι αλλά ο Οτσόα έδιωξε εντυπωσιακά. Στο 61’ ο Βέλα δοκίμασε το σουτ εκτός περιοχής και ο Άλισον έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ, ενώ στο 64’ ο Γουίλιαν πάτησε περιοχή από δεξιά κι έκανε δυνατό σουτ αλλά ο Οτσόα έδιωξε και πάλι. Η Βραζιλία είχε φέρει το ματς στα μέτρα της και στο 68’ ο Γουίλιαν έκανε απίστευτη ενέργεια από το κέντρο έδωσε στον Νεϊμάρ που πλάσαρε, η μπάλα  κόντραρε στον Σαλσέδο και έφυγε μόλις έξω, αλλά στο 89’ ο Νεϊμάρ από αριστερά έκανε την κίνηση και το γύρισμα και ο Φιρμίνο σε κενό τέρμα έγραψε το 2-0.