26 Ιουν 2018

Η Κροατία δεν έδωσε δικαιώματα για...ψιθύρους

Τι κι αν κατέβηκε με πολλές αλλαγές, η Κροατία κέρδισε με 2-1 την Ισλανδία και την άφησε εκτός Μουντιάλ, χωρίς να δώσει δικαιώματα για...ψιθύρους σε βάρος της. Πολύ κακό ματς από την αρχή του, με την πρώτη αξιόλογη φάση να έρχεται στο 28ο λεπτό καθώς μετά από κόρνερ ο Χάλφρεντσον πήρε την κεφαλιά προς τα πίσω και η μπάλα πέρασε απ’ όλους. Δύο λεπτά μετά η κεφαλιά του Μάγκνουσον πέρασε λίγο έξω, ενώ στο 33’ τα διαδοχικά σουτ των Γκ.Σίγκουρντσον βρήκαν σε σώματα.
Και στο 40’ μετά από λάθος του Γεντβάι, ο Φινμπόγκασον σούταρε από το ύψος της περιοχής αλλά η μπάλα πέρασε ξυστά έξω. Στο 44’ το σουτ του Χάλφρεντσον κόντραρε σε σώματα, ενώ στο 45’ ο Καλέτα Τσαρ έκοψε σωτήρια τον Μπιάρνασον και στη συνέχεια ο Κάλινιτς είπε όχι σε σουτ του ίδιου παίκτη. Και στο 45+2’ ο Κάλινιτς είπε όχι εντυπωσιακά σε σουτ του Ίνγκασον. Η Κροατία μπήκε δυνατά στην επανάληψη και είχε δοκάρι σε σουτ του Μπαντέλι στο 51’ και στο 53’ ο ίδιος παίκτης με σκαστό σουτ από το ύψος του πέναλτι, έκανε το 0-1. Σχεδόν με τη σέντρα, ο Κάλινιτς έσωσε εντυπωσιακά μετά από κεφαλιά του Ίνγκασον και στο 56’ ο ίδιος παίκτης είχε και δοκάρι με νέα κεφαλιά. Στο 66’ ο Γκίλφι Σίγκουρντσον από δεξιά έκανε το σουτ που πέρασε λίγο έξω, ενώ στο 73’ ο Σιγκούρντασον σέντραρε από δεξιά και ο Μπιάρνασον από κοντά έχασε απίθανη ευκαιρία. Στην κόντρα η Κροατία έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Πίβαριτς και στο 75’ Λόβρεν έκανε καθαρό πέναλτι με το χέρι, ο ρέφερι το έδωσε και ο Σίγκουρντσον από τα 11 μέτρα έκανε το 1-1. Στο 84’ και στο 85’ τα φάουλ των Σίγκουρντσον και Πέρισιτς πέρασαν μόλις έξω, όπως κι εκείνο του Κράμαριτς στο 89’, αλλά στο 90’ ο Πέρισιτς με διαγώνιο σουτ έκανε το 1-2.