Ο Αλαφούζος βλέπει αύξηση του μπάτζετ από το καλοκαίρι Ένας άλλος Μάνταλος Πρωταθλητής χειμώνα με ρεκόρ Ο Ολυμπιακός βρήκε τον γκολτζή του Τα πέναλτι 'πονάνε' τον Άρη

26 Ιουν 2018

Πρόκριση με ιδρώτα και αίμα για την Αργεντινή

Λύτρωση στο τέλος για την Αργεντινή που με γκολ του Ρόχο, κέρδισε με 2-1 τη Νιγηρία και σε συνδυασμό με την ήττα των Ισλανδών πέρασαν στους «16» έστω και την τελευταία στιγμή. Στο 8ο λεπτό ο Μπανέγα έβγαλε κάθετα στον Ταλιάφικο αλλά εκείνος σούταρε άουτ από το ύψος της περιοχής, ενώ στο 9’ το σουτ του Μούσα από μακριά, πέρασε λίγο άουτ. Και στο 14ο λεπτό ο Μπανέγα έβγαλε φοβερή κάθετη μπάλα, ο Μέσι κατέβασε ιδανικά και με σουτ από δεξιά έκανε το 0-1.
Στο 30’ ο Ντι Μαρία κέρδισε φάουλ λίγο έξω από την περιοχή με τον Μέσι να εκτελεί και να σημαδεύει το δοκάρι του Ουζόχο (βρήκε και λίγο την μπάλα). Η Νιγηρία μπήκε καλύτερα στην επανάληψη και στο 49ο λεπτό, ο Μασεράνο τράβηξε τον Μπαλογκούν σε ένα κόρνερ και  ο Τσακίρ αφού είδε και το VAR, έδωσε πέναλτι. Και ο Μόουζες από τα 11 μέτρα έκανε το 1-1. Στο 71’ το σουτ του Ιγκαλό από μακριά, πέρασε μόλις έξω, ενώ στο 76’ μετά από μια  περίεργη φάση σε διώξιμο του Ρόχο στην οποία ο Τσακίρ είδε το VAR για πιθανό πέναλτι, ο Ιφκαλό έπιασε φοβερό σουτ που έξυσε το δοκάρι του Αρμάνι. Στο 80’ ο Ρόχο έβγαλε τη σέντρα από αριστερά και  ο Ιγκουαΐν από κοντά πλάσαρε πολύ άσχημα, ενώ στο 83’ ο Ιγκαλό κέρδισε τις κόντρες και βγήκε μόνος με τον Αρμάνι αλλά ο Αργεντινός έσωσε την ομάδα του. Στο 86ο λεπτό όμως, ο Μερκάδο από δεξιά έβγαλε τη σέντρα και ο Ρόχο με πλασέ στην κίνηση έκανε το 1-2, στέλνοντας την Αργεντινή στους "16" και την ηρωϊκή Νιγηρία στο "σπίτι" της.