26 Ιουν 2018

Πρόκριση με ιδρώτα και αίμα για την Αργεντινή

Λύτρωση στο τέλος για την Αργεντινή που με γκολ του Ρόχο, κέρδισε με 2-1 τη Νιγηρία και σε συνδυασμό με την ήττα των Ισλανδών πέρασαν στους «16» έστω και την τελευταία στιγμή. Στο 8ο λεπτό ο Μπανέγα έβγαλε κάθετα στον Ταλιάφικο αλλά εκείνος σούταρε άουτ από το ύψος της περιοχής, ενώ στο 9’ το σουτ του Μούσα από μακριά, πέρασε λίγο άουτ. Και στο 14ο λεπτό ο Μπανέγα έβγαλε φοβερή κάθετη μπάλα, ο Μέσι κατέβασε ιδανικά και με σουτ από δεξιά έκανε το 0-1.
Στο 30’ ο Ντι Μαρία κέρδισε φάουλ λίγο έξω από την περιοχή με τον Μέσι να εκτελεί και να σημαδεύει το δοκάρι του Ουζόχο (βρήκε και λίγο την μπάλα). Η Νιγηρία μπήκε καλύτερα στην επανάληψη και στο 49ο λεπτό, ο Μασεράνο τράβηξε τον Μπαλογκούν σε ένα κόρνερ και  ο Τσακίρ αφού είδε και το VAR, έδωσε πέναλτι. Και ο Μόουζες από τα 11 μέτρα έκανε το 1-1. Στο 71’ το σουτ του Ιγκαλό από μακριά, πέρασε μόλις έξω, ενώ στο 76’ μετά από μια  περίεργη φάση σε διώξιμο του Ρόχο στην οποία ο Τσακίρ είδε το VAR για πιθανό πέναλτι, ο Ιφκαλό έπιασε φοβερό σουτ που έξυσε το δοκάρι του Αρμάνι. Στο 80’ ο Ρόχο έβγαλε τη σέντρα από αριστερά και  ο Ιγκουαΐν από κοντά πλάσαρε πολύ άσχημα, ενώ στο 83’ ο Ιγκαλό κέρδισε τις κόντρες και βγήκε μόνος με τον Αρμάνι αλλά ο Αργεντινός έσωσε την ομάδα του. Στο 86ο λεπτό όμως, ο Μερκάδο από δεξιά έβγαλε τη σέντρα και ο Ρόχο με πλασέ στην κίνηση έκανε το 1-2, στέλνοντας την Αργεντινή στους "16" και την ηρωϊκή Νιγηρία στο "σπίτι" της.