21 Σεπ 2012

Μαύρη είναι η νύχτα και το μέλλον του Παναθηναϊκού

Μια κατ’ επίφαση ομάδα όπως παρουσιάστηκε στο «Λούντσκι» ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε κατά κράτος και με κάτω τα χέρια από ένα μέτριο σύνολο όπως η Μάριμπορ με το άνετο και «καθαρό» 3-0. Ο Παναθηναϊκός έκανε μακράν τη χειρότερη φετινή του εμφάνιση. Όπως έκανε με τον ΠΑΣ και τον Πανθρακικό έτσι και με τη Μάριμπορ, το Τριφύλλι έκανε τον αντίπαλό του να φαντάζει Μπαρτσελόνα. Τεράστια ευθύνη εκτός από τους παίκτες φέρει και ο Φερέιρα ο οποίος παρέταξε μια αδιάβαστη ομάδα, με εξαιρετικά ατυχείς εμπνεύσεις όπως τη χρησιμοποίηση του Χριστοδουλόπουλου ως σέντερ φορ, του Κουίνσι για δεύτερο σερί ματς παρότι μπήκε πολύ αργά στην προετοιμασία, του ανέτοιμου Μπουμσόνγκ. Ο Πορτογάλος τεχνικός άργησε πολύ να κάνει αλλαγές ενώ την τρίτη δεν την έκανε ποτέ. Ο Παναθηναϊκός δεν απέκτησε ποτέ επαφή με τις απαιτήσεις του αγώνα. Απαιτήσεις όχι ιδιαίτερα υψηλές μια και ο αντίπαλος ήταν απλά κινητικός στην επίθεση και είχε διάθεση. Τα υπόλοιπα είναι κατόρθωμα του Τριφυλλιού. Η Μάριμπορ έλεγξε απόλυτα το παιχνίδι από τα πρώτα λεπτά, κυκλοφορώντας με άνεση τη μπάλα και δημιουργώντας ρήγματα κυρίως από αριστερά. Όταν ήρθε το 1-0 ο Παναθηναϊκός φάνηκε να καταρρέει. Δεν βρήκε ποτέ τη δύναμη και το κουράγιο να ισορροπήσει. Ούτε καν απείλησε για την ισοφάριση. Μια φάση σοβαρή έκανε όλη κι όλη στο ματς στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου. Αλλά είναι σταγόνα στον ωκεανό. Πρόκειται ξεκάθαρα για ευρωπαϊκό διασυρμό του Παναθηναϊκού, η οποία με βάση και τη δυναμικότητα του αντιπάλου θυμίζει το ματς με τη Μακάμπι πέρυσι επί Φερέιρα και πάλι. Και βέβαια ούτε λόγος για πρόκριση μετά από αυτή την ήττα και το πρόγραμμα που περιμένει τον Παναθηναϊκό. Το μέλλον δείχνει ζοφερό.
Πηγή: pamesports.gr