15 Αυγ 2019

Η Λίβερπουλ σήκωσε και το Ευρωπαϊκό Σούπερ Καπ

Με ήρωα τον νεοαποκτηθέντα, Αντριάν, η Λίβερπουλ κέρδισε την Τσέλσι στα πέναλτι με 5-4 (1-1 το 90λεπτο και 2-2 στην παράταση) και πήρε το Ευρωπαϊκό Σούπερ Καπ. Στο 9ο λεπτό μετά από σουτ του Φαμπίνιο, ο Κέπα μπλόκαρε ενώ στο 16’ ο  Σαλάχ πάτησε περιοχή από δεξιά κι έκανε το πλασέ αλλά ο Κέπα έσωσε. Στην κόντρα ο Ζιρού πλάσαρε άστοχα από ιδανική θέση
και στο 22’ ο Πέδρο επιμένει, έκανε το σουτ από πλάγια αριστερά, με την μπάλα να σταματά στο δοκάρι του Αντριάν. Στο 29’ μετά από κακή έξοδο του Κέπα, ο Φαν Ντάικ πήρε την κεφαλιά αλλά αστόχησε, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Πέδρο έβγαλε κάθετα στον Κόβασιτς αλλά ο Αντριάν βγήκε κι έσωσε. Και στο 36ο λεπτό ήρθε το γκολ για την Τσέλσι. Ο Πούλισιτς πέρασε όμορφα στον Ζιρού, ο οποίος πλάσαρε τον Αντριάν κι έκανε το 0-1. Στο 40’ ακυρώθηκε γκολ του Πούλισιτς μετά από τη χρήση του VAR, ενώ στο 48’ με την είσοδό του σχεδόν στο ματς, ο Φιρμίνο, τσίμπησε την μπάλα προ του Κέπα και ο Μανέ σε κενή εστία έκανε το 1-1. Στο 51’ ο Φαν Ντάικ πρόλαβε σωτήρια τον Έμερσον, ενώ στο 75’ ο Κέπα πραγματοποίησε απίθανη διπλή επέμβαση σε διαδοχικές προσπάθειες των Μανέ και Φαν Ντάικ (στη δεύτερη χρειάστηκε και τη βοήθεια του δοκαριού). Στο 82’ το πλασέ του Πέδρο κόντραρε στον Φαν Ντάικ και στο επόμενο λεπτό ακυρώθηκε σωστά το γκολ του Μάουντ για οφσάιντ. Το ματς οδηγήθηκε στην παράταση όπου στο 95’ ο Φιρμίνο γύρισε από αριστερά και ο Μανέ με πλασέ βάζει μπροστά τους «κόκκινους» στο σκορ. Στο 98’ ο Αντριάν  έσωσε εντυπωσιακά μετά από σουτ του Άμπραχαμ, ο οποίος όμως στο ίδιο λεπτό κέρδισε πέναλτι. Ο Ζορζίνιο εκτέλεσε εύστοχα κι έκανε το 2-2. Στο 104’ το σουτ του Άμπραχαμ από ιδανική θέση πέρασε λίγο έξω και αυτή ήταν και η τελευταία μεγάλη φάση με αποτέλεσμα το ματς να πάει στα πέναλτι. Ο Φιρμίνο ευστόχησε στην πρώτη εκτέλεση γα το 1-0 όπως και ο Ζορζίνιο για το 1-1. Φαμπίνιο και Μπάρκλεϊ συνέχισαν εύστοχα για το 2-2 και ο Οριγκί έκανε το 3-2  με τον Μάουντ να γράφει το 3-3. Ο Άρνολντ έκανε το 4-3 και ο Έμερσον ισοφάρισε σε 4-4 ενώ ο Σαλάχ έκανε το 5-4. Ο Αντριάν απέκρουσε την τελευταία εκτέλεση του Άμπραχαμ και  χάρισε την κούπα στη Λίβερπουλ.