9 Φεβ 2018

"Άλωσε" την Μαδρίτη και είναι αγκαλιά με το πλεονέκτημα

Ο Ολυμπιακός μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι, πήρε τη νίκη μέσα στην Μαδρίτη επί της Ρεάλ με 80-79, ανέβηκε στο 15-7 και φαίνεται πως είναι αγκαλιά με το πλεονέκτημα. Τα πάντα κρίθηκαν στο τέλος, όταν και οι Πειραιώτες έβγαλαν την άμυνα στα 15 δευτερόλεπτα για την λήξη, φτάνοντας έτσι σε ένα τεράστιο «διπλό» και δείχνοντας πως έχει αφήσει για τα καλά πίσω του την κακή του περίοδο. Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν μαζί στο σκοράρισμα, με την Ρεάλ να έχει ελαφρώς το προβάδισμα.
Ο Ολυμπιακός από το 7’ και μετά (13-13) έδειξε να πατάει καλύτερα στο παρκέ και με τον Μιλουτίνοφ να κάνει ζημιά, πήραν το προβάδισμα, κλείνοντας το δεκάλεπτο στο 20-21. Οι Πειραιώτες συνέχισαν να έχουν το προβάδισμα, παρά τις προσπάθειες της Ρεάλ να περάσει μπροστά. Οι Μαδριλένιοι δεν έβρισκαν λύσεις επιθετικά και έτσι ο Ολυμπιακός συνέχισε να έχει να ηνία, φτάνοντας μέχρι και το +8 (37-45 19’), με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται στο 39-45. Η Ρεάλ μείωσε, όμως ο Ολυμπιακός έβρισκε πάντα τον τρόπο να έχει το προβάδισμα, χάρις στους Στρέλνιεκς και Πρίντεζη. Η ομάδα του Λάσο παρόλα αυτά κατάφερε να ισοφαρίσει λίγο πριν το τέλος του δεκαλέπτου, όμως είχε υπολογίσει χωρίς τον Κάιλ Ουίλτζερ, που με ένα τρελό τρίποντο έκανε το 62-65, που ήταν και το σκορ του δεκαλέπτου. Ο Ολυμπιακός έμεινε χωρίς σκορ για 3:36, με την Ρεάλ να «τρέχει» ένα σερί 9-0 και να κάνει το 71-65. Ο Ολυμπιακός κάπου εκεί «ξύπνησε» και με τον Πρίντεζη να δηλώνει παρών πήρε και πάλι τα ηνία με 73-74. Η Ρεάλ και πάλι ισοφάρισε, όμως ο «Πρι» ήταν και πάλι εκεί.  Ο Ντόντσιτς έβαλε μπροστά την Ρεάλ, όμως ο Στρέλνιεκς με γρήγορη απάντηση έκανε το 78-79 στο 34’’ για το τέλος. Ο Ντόντσιτς με μια βολή έκανε το 79-79, με τον Στρέλνιεκς να κάνει το 80-79 με τον ίδιο τρόπο στα 15’’. Εκεί ο Ολυμπιακός κατάφερε να βγάλει την άμυνα και πήρε τη νίκη με 80-79 μέσα στην Μαδρίτη! Ο Γιώργος Πρίντεζης ήταν απολαυστικός για την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου, με τον υπαρχηγό του Ολυμπιακού να σταματάει στους 21 πόντους με καταπληκτικά ποσοστά και μεγάλα καλάθια στην τελευταία περίοδο. Ο Γιάνις Στρέλνιεκς ήταν ο άνθρωπος της τελευταίας στιγμής για τον Ολυμπιακό, καθώς με δική του βολή έδωσε τη νίκη, ενώ τελείωσε το παιχνίδι με 11 πόντους. Για την Ρεάλ ο Ντόντσιτς είχε 27 πόντους, όμως στο τέλος δεν μπόρεσε να δώσει τη νίκη στην ομάδα του.