10 Δεκ 2017

Κανένας οίκτος από τον ΠΑΟΚ

Το ντέρμπι σε περίπατο μετέτρεψε ο ΠΑΟΚ το ματς με τον Παναθηναϊκό στην Τούμπα, διαλύοντας τον αντίπαλο του με 4-0! Ο Δικέφαλος δεν άφησε κανένα περιθώριο αμφισβήτησης της ανωτερότητάς του και με γκολ των Πέλκα (2), Κουλούρη και Πρίγιοβιτς, αποζημίωσε τους 30.000 φιλάθλους του που βρέθηκαν στο γήπεδο. Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε με τη φόρα της κατάμεστης Τούμπας πιέζοντας τον αντίπαλό του και προσπαθώντας να φτάσει σε ένα γρήγορο γκολ. Αυτό ήρθε όντως νωρίς, μόλις στο 8ο λεπτό, και μάλιστα με εντυπωσιακό τρόπο.
Ο Πέλκας βρέθηκε μόνος αρκετά έξω από τη μεγάλη περιοχή, έπιασε ένα υπέροχο δυνατό πλασέ και έστειλε την μπάλα στη γωνιά του Διούδη, γράφοντας το 1-0. Οι γηπεδούχοι απείλησαν άλλη μια φορά μέχρι τη συμπλήρωση του 20λεπτου, με σουτ του Κουλούρη στο 19′, ενώ στη συνέχεια ο ρυθμός έπεσε αισθητά. Οι δυο ομάδες σχεδόν μοιράστηκαν την κατοχή της μπάλας (54%-46% στο πρώτο μέρος), αλλά οι φάσεις που δημιούργησαν ήταν ελάχιστες, και μόνο από την πλευρά του ΠΑΟΚ. Ο Παναθηναϊκός ήταν εντελώς ακίνδυνος, ακόμα και όταν πλησίαζε στην αντίπαλη περιοχή και δεν ανησυχήσε καμιά στιγμή τον Πασχαλάκη. Από την πλευρά του, ο Δικέφαλος έχασε ακόμα μια ευκαιρία μέχρι τη λήξη του ημιχρόνο, με σουτ του Μακ στο 35′ που απέκρουσε ο Διούδης, αλλά γενικά έμοιαζε κομμένος στα δυο, καθώς το κέντρο του με Μαουρίσιο και Κάνιας δε λειτουργούσε καλά. Παρόλα αυτά, ο ΠΑΟΚ ήταν ανώτερος και πήγε στα αποδυτήρια με το 1-0. Οι "πράσινοι" έκαναν την πρώτη τους ευκαιρία με σουτ του Βιγιαφάνες που έφυγε άουτ στο 49′, αλλά η απάντηση ήταν άμεση. Στο 51′, μετά από πλάγιο του Κρέσπο, ο Πέλκας με ατομική ενέργεια έφτασε μέχρι τη μικρή περιοχή και με πλασέ έκανε το 2-0 για τον ΠΑΟΚ. Ο Δικέφαλος ήταν το απόλυτο αφεντικό, αλλά ουσιαστικά καθάρισε το ματς στο 66′, όταν, μετά του χέρι του Ινσούα μέσα στην περιοχή σε σουτ του Μαουρίσιο, κέρδισε το πέναλτι, ενώ ο αμυντικός του Παναθηναϊκός αποβλήθηκε με 2η κίτρινη κάρτα. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Κουλούρης που ευστόχησε και έκανε το 3-0 στο 68′. Στο 73′, πέρασε στο ματς ο Πρίγιοβιτς αντί του Κουλούρη και 4 λεπτά αργότερα, βρήκε και αυτός δίχτυα. Στο 77′, μετά από σέντρα του Κρέσπο από αριστερό, ο Σέρβος με σουτ μέσα από την περιοχή, έκανε το 4-0. Στο 79′, η αριθμητική ισορροπία επανήλθε, καθώς ο Μακ αποβλήθηκε για απώθηση στον Βιγιαφάνες, με το 4-0 να μένει το τελικό σκορ.