25 Μαΐ 2017

Η Γιουνάιτεντ και πάλι στη κορυφή της Ευρώπης

Ο Ζοσέ Μουρίνιο δεν χάνει ποτέ τελικό… Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ κέρδισε τα πιτσιρίκια του Άγιαξ με 2-0, σήκωσε το πρώτο Europa League στην ιστορία της και θα αγωνιστεί στους ομίλους του Champions League την επόμενη σεζόν. Στο κλειστό κλαμπ των ομάδων που έχουν κατακτήσει και τους τρεις ευρωπαϊκούς τίτλους μπήκε η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (Μπάγερν, Τσέλσι, Άγιαξ και Γιουβέντους), ενώ  Μουρίνιο έχει τέσσερις στους τέσσερις τελικούς.
Η Γιουνάιτεντ έδωσε την κατοχή στον Άγιαξ και πίεσε πολύ ψηλά από την αρχή. Μόλις στο 1ο λεπτό, μετά από μπαλιά από δεξιά, ο Ονανά με τον Φέλτμαν συγκρούστηκαν και ο Πογκμπά εκτός περιοχής προσπάθησε να σκοράρει αλλά αστόχησε, ενώ στο 10’ ο Μάτα σέντραρε από αριστερά με τον Φελαϊνί να μη βρίσκει για λίγο με το κεφάλι από τη μικρή περιοχή. Στο 15ο λεπτό ο Τραορέ βρέθηκε στο ύψος του πέναλτι και λίγο πλάγια αριστερά, σούταρε αλλά ο Ρομέρο μπλόκαρε, ενώ στο 18’ οι «κόκκινοι διάβολοι» άνοιξαν το σκορ. Ο Πογκμπά έκανε το σουτ εκτός περιοχή, η μπάλα κόντραρε στον Σάντσες, άλλαξε πορεία και κατέληξε στα δίχτυα του Ονανά για το 0-1. Η Γιουνάιτεντ πατούσε γενικά καλύτερα και στο 24ο λεπτό ο Βαλέντσια πέρασε τον Ρίντεβαλντ σαν σταματημένο από δεξιά, πάτησε περιοχή και σούταρε αλλά ο Ονανά είπε όχι. Η Γιουνάιτεντ μπήκε δυνατά και στην επανάληψη και στο 48ο λεπτό πέτυχε κι άλλο γκολ. Μετά από κόρνερ ο Φελαϊνί πήρε την κεφαλιά και ο Μχιταριάν με όμορφο γυριστό από κοντά έκανε το 0-2. Στο 64’ ο Πογκμπά σέντραρε από δεξιά και ο Φελαϊνί πήρε την κεφαλιά αλλά ο Ονανά μπλόκαρε, ενώ στο 86’ ο Λίνγκαρντ έφυγε μόνος τους από το κέντρο, αλλά καθυστέρησε και κόπηκε από τον Σάντσες. Στην κόντρα, ο Φαν ντε Μπεκ έκανε όμορφη ενέργεια αλλά το σουτ του ήταν αδύναμο και μπλόκαρε ο Ρομέρο. Στο 90+4' ο Νέρες βγήκε μόνος με τον Ρομέρο αλλα έκανε κακό τελείωμα.