24 Μαΐ 2017

Αγκαλιάζει τη πρωτιά ο ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ έκανε το καθήκον του στη Νέα Σμύρνη, επικράτησε με 0-1 του Πανιωνίου και έκανε σημαντικό βήμα για την κατάκτηση της πρώτης θέσης στα φετινά play off της Super League. Το ματς κρίθηκε από ένα αυτογκόλ του Ρισβάνη στο 14′, αλλά γενικά ο Δικέφαλος ήταν καλύτερος και πήρε δίκαια το τρίποντο απέναντι στους κουρασμένους και αποδεκατισμένους "κυανέρυθρους". Ο Δικέφαλος είχε τον έλεγχο και την κατοχή της μπάλας αλλά έδειχνε ευάλωτος στην αμυντική του γραμμή καθώς Πούγγουρας και Κρέσπο αντιμετώπιζαν αρκετά προβλήματα, κυρίως από τον Μπεν.
Πάλι σε ένα δίλεπτο (26′-27′) χάθηκαν δυο μεγάλες ευκαιρίες. Στο 26′ ο Τσίμιροτ, μόνος απέναντι στον Μπαντή, νικήθηκε από τον τερματοφύλακα του Πανιωνίου, ενώ ανάλογη ήταν η κατάληξη και της φάσης του 27′, όταν ο Μπεν απέναντι στον Γλύκο, νικήθηκε από τον Έλληνα τερματοφύλακα. Στο 29′, το σουτ του Μπίσεσβαρ μέσα από την περιοχή έφυγε άουτ, ενώ μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου, ο Πανιώνιος προσπάθησε να φτάσει στην ισοφάριση αλλά δε δημιούργησε κάποια μεγάλη φάση, με το 0-1 να παραμένει. Στην επανάληψη οι παίκτες του Ίβιτς έκαναν ένα παιχνίδι διαχείρισης, δεδομένης της κούρασης που μεγάλωνε όσο περνούσαν τα λεπτά. Με τον ρυθμό να έχει πέσει στο τελευταίο 20λεπτο, οι παίκτες του ΠΑΟΚ έδειχναν να έχουν λίγες περισσότερες δυνάμεις από τους αντιπάλους τους, όσο έπρεπε για να μην ανησυχήσουν ιδιαίτερα. Έχασαν ευκαιρίες και για δεύτερο γκολ, αλλά τελικά το δίκαιο 0-1 έμεινε μέχρι τέλους…