6 Μαΐ 2017

Κυπελλούχος Ελλάδας ο ΠΑΟΚ με γκολ οφσάιντ!

Ο ΠΑΟΚ ήταν ο μεγάλος νικητής του τελικού κυπέλλου Ελλάδας επικρατώντας με 2-1 της ΑΕΚ στη δραματική αναμέτρηση στο Πανθεσσαλικό στάδιο. Η ομάδα του ΠΑΟΚ ίσως θα μπορούσε να κερδίσει πιο εύκολα αν ο Γλύκος δεν έκανε ολέθριο λάθος στο 25′ που έφεφε την ισοφάριση σε 1-1 της ΑΕΚ. Η αναμέτρηαση πάντως κρίθηκε με 2-1 υπέρ του ΠΑΟΚ από το γκολ οφ σάιντ του εκτεθειμένου (μπροστά στα μάτια του β' βοηθού) Πέδρο Ενρίκε στο 81' και ενώ η παράταση φάνταζε το πιο πιθανό σενάριο μετά από 80 λεπτά μάχης με μπόλικη τακτική, αμυντικό πλάνο και φόβο.
Αναγνωριστικό ήταν το ξεκίνημα του αγώνα για τις δυο ομάδες οι οποίες πάντως δε φάνηκαν να κλείνονται και προσπαθούσαν να κάνουν επισκέψεις στην περιοχή του αντιπάλου. Ο ρυθμός ανέβηκε με το πέρασμα των λεπτών, ο ΠΑΟΚ άρχισε να βρίσκει καλύτερα πατήματα και στο 24′ κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Ο Τζάλμα με ωραία προσωπική προσπάθεια απέφυγε τους αντιπάλους του από δεξιά, έστρωσε στον Μπίσεσβαρ και ο τελευταίος με πλασέ έκανε το 1-0. Ο Δικέφαλος όμως δεν πρόλαβε να χαρεί. Ένα λεπτό αργότερα, σε μια ανύποπτη φάση και μετά από ένα μακρινό σουτ του Χριστοδουλόπουλου, ο Γλύκος έκανε ολέθριο λάθος και ουσιαστικά έστειλε μόνος του την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του κάνοντας το 1-1. Παρά το σοκ, οι παίκτες του Ίβιτς συνέχισαν να πατούν καλά στο γήπεδο και έχασαν ευκαιρία με σουτ του Μάτος στο 31′, ενώ και η ΑΕΚ προσπαθούσε να απειλήσει με κύρια αιχμή τον Χριστοδουλόπουλο. Στο 39′, ο Μπίσεσβαρ λίγο έλειψε να πετύχει το δεύτερο προσωπικό του τέρμα αλλά το πλασέ του έφυγε λίγο άουτ, με το πρώτο μέρος να λήγει 1-1. Χωρίς αλλαγές ξεκίνησαν οι δυο ομάδες στην επανάληψη, με τον ρυθμό να πέφτει ελαφρώς σε σχέση με το πρώτο ημίχρονο, αλλά, παρόλα αυτά, να δημιουργούνται μικροευκαιρίες εκατέρωθεν για να μπει ένα ακόμα γκολ. Μπορεί μεγάλη φάση να μην υπήρχε, όμως δεν έλλειψαν οι επικίνδυνες καταστάσεις στις δυο περιοχές. Όσο περνούσαν τα λεπτά, ο ΠΑΟΚ έδειχνε ανώτερος του αντιπάλου του και πιο αποφασισμένος για να προηγηθεί ξανά, κάτι που το κατάφερε τελικά στο 80′. Ο Ενρίκε, που είχε περάσει στο ματς στο 73′ αντί του Τζάλμα, με κεφαλιά, από θέση οφσάιντ, μετά από σέντρα του Λέοβατς από αριστερά, έκανε το 2-1 βάζοντας… φωτιά στην κερκίδα των ΠΑΟΚτσήδων. Η ΑΕΚ δε φάνηκε να έχει κουράγιο και ψυχολογία να αντιδράσει, έτσι το 2-1 έμεινε μέχρι τέλους, με τον ΠΑΟΚ να στέφετεαι Κυπελλούχος Ελλάδας 2017!