12 Μαρ 2017

Κυρίαρχη η ΑΕΚ, "εξαφάνισε" τον ΠΑΟΚ

Η ΑΕΚ ήταν αυτή που καιγόταν για την νίκη, αφού οι τρεις βαθμοί θα την κρατούσαν ζωντανή στο κόλπο των πλέι οφς. Αυτό φάνηκε στο γήπεδο αφού η ΑΕΚ κυριάρχησε απόλυτα στο ντέρμπι των Δικεφάλων στο ΟΑΚΑ, επικρατώντας με 3-0 του ΠΑΟΚ,  με έναν...δαιμονισμένο Αραούχο που πέτυχε δυο υπέροχα γκολ, στέλνοντας την ΑΕΚ στην πεντάδα του πρωταθλήματος, με φόντο τα πλέι οφ. Ενώ επέστρεψε με γκολ ο Αραβίδης. Η ΑΕΚ ξεκίνησε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο τον αγώνα της κόντρα στον ΠΑΟΚ, καθώς όχι απλά είχε τον έλεγχο του αγώνα, αλλά σκόραρε πριν ολοκληρωθεί το πρώτο λεπτό.
Στο 1ο λεπτό οι Κιτρινόμαυροι πίεσαν, έκλεψαν την μπάλα, η οποία κατέληξε στον Αραούχο που με σουτ κέρδισε τον Γλύκο και άνοιξε το σκορ στο ΟΑΚΑ. Οι Κιτρινόμαυροι συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο, με τον ΠΑΟΚ να μην μπορεί να απειλήσει. Στο 27ο λεπτό Βάργκας και Αραούχο συνεργάστηκαν άψογα, η μπάλα κατέληξε στον Αϊντάρεβιτς που μπήκε μόνος του στην περιοχή, αλλά δεν κατάφερε να κρεμάσει τον Γλύκο και να σκοράρει. Ένα λεπτό αργότερα, μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Σιμόες έπιασε ένα δυνατό σουτ από μακριά, αλλά ο Γλύκος απέκρουσε εντυπωσιακά. Στο 33᾽ ο Γκάλο έκανε τη σέντρα στο πέναλτι, αλλά το σουτ του Μάνταλου πέρασε άουτ. Δέκα λεπτά αργότερα ο Αϊντάρεβιτς εκτέλεσε ωραία ένα φάουλ, αλλά ο Γλύκος απέκρουσε ξανά. Ο ΠΑΟΚ απείλησε στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, με τον Γκάλο να κόβει το σουτ του Κρέσπο και να στέλνει την μπάλα κόρνερ, με τον Μπάρκα στην εκτέλεσή του να αποκρούει την κεφαλιά του Μάτος. Στο 50ο λεπτό ο Αραούχο πέρασε με τακουνάκι στον Μάνταλο, με τον Γλύκο να τον κερδίζει στο τετ α τετ. Στο 53ο λεπτό, οι ισορροπίες του αγώνα άλλαξαν, με τον Μαλεζά να αντικρίζει την δεύτερη κίτρινη κάρτα και τον ΠΑΟΚ να μένει με δέκα παίκτες. Η αποβολή αποδιοργάνωσε την ΑΕΚ και όχι τον ΠΑΟΚ, με τους Κιτρινόμαυρους να αργούν πολύ να βρουν τον ρυθμό τους. Η Ένωση κατάφερε να ανεβάσει ξανά ρυθμό και να πιέσει τον ΠΑΟΚ, ωστόσο σε όλες τις προσπάθειες που έγιναν για δεύτερο γκολ, το τελείωμα ήταν πολύ κακό. Στο 80ο λεπτό, ο Χριστοδουλόπουλος έπιασε ένα πολύ καλό σουτ, με τον Γλύκο να διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ. Τη νίκη κλείδωσε στο 86ο λεπτό ο Αραούχο, με ένα τρομερό σουτ έξω από την περιοχή, κάνοντας το 2-0 και σηκώνοντας όλο το ΟΑΚΑ στο πόδι. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Αραβίδης με κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό 3-0.