29 Σεπ 2016

Ο Αθανασιάδης άνοιξε την πόρτα της πρόκρισης για τον ΠΑΟΚ

Σε ένα ματς που ο ΠΑΟΚ κινδύνεψε λόγω της «κοιμισμένης» κατά διαστήματα άμυνας του, ο Κλάους Αθανασιάδης φώναξε παρών και «απάντησε» στην μόνιμη κριτική που δέχεται με δύο γκολ, χαρίζοντας στον «δικέφαλο» την πρώτη του νίκη (2-1 επί της Σλόβαν στο Λίμπερετς) στους ομίλους του Europa League. Η ομάδα του Βλάνταν Ίβιτς... κατάφερε να δεχθεί γκολ στα 41 δευτερόλεπτα(!) από τον Κομλιτσένκο, αλλά ισοφάρισε γρήγορα, στο 10ο λεπτό με το πέναλτι του Κλάους. Κι ενώ στο υπόλοιπο του αγώνα οι δύο ομάδες παρέμεναν ακίνδυνες, ο σκόρερ του 1-0 για την Σλόβαν είχε δοκάρι στο 76ο λεπτό και «τρόμαξε» τον ΠΑΟΚ που είχε κακές αμυντικές αντιδράσεις.
Η είσοδος των Μυστακίδη αρχικά και Τιάμ στη συνέχεια, έκανε πιο επιθετικό τον «δικέφαλο» με το σωτήριο γκολ να έρχεται στο 82ο λεπτό από τον Αθανασιάδη με υπέροχη κεφαλιά μετά από σέντρα-ασίστ του Λέοβατς. Απίστευτη χαμένη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ στις καθυστερήσεις όταν ο Ντουμπράβκα κατέβηκε για ένα κόρνερ και στην κόντρα επίθεση το τέρμα του ήταν ανυπεράσπιστο, αλλά ο Γκάρι Ροντρίγκες... κατάφερε να αστοχήσει! Ο «δικέφαλος» του Βορρά, που είχε 1.500 οπαδούς στο πλευρό του, επιστρέφει από την Τσεχία με το τρίποντο, έφτασε τους 4 βαθμούς και είναι μαζί με την Φιορεντίνα (σ.σ. διέλυσε την Καραμπάγκ με 5-1).