24 Σεπ 2016

Γκέλαρε στο Αγρίνιο ο Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός άφησε τους πρώτους του βαθμούς στο εφετινό πρωτάθλημα στο Αγρίνιο. Η ομάδα του Αντρέα Στραματσόνι, δεν κατάφερε να σκοράρει κόντρα στον ψυχωμένο Παναιτωλικό και το 0-0 σφράγισε την αναμέτρηση. Ο Παναθηναϊκός παρουσιάστηκε νωθρός στο α’ μέρος, διορθώθηκε στην επανάληψη, έφτιαξε ευκαιρίες, αλλά δεν κατάφερε να τις μετατρέψει σε γκολ με αποτέλεσμα να μείνει στο 0-0 με τον Παναιτωλικό στο Αγρίνιο, χάνοντας δύο πολύτιμους βαθμούς. Ο Παναθηναϊκός σε κάθε περίπτωση, θα μπορούσε να πάρει τη νίκη ωστόσο δεν κατάφερε να το κάνει γιατί δεν ήταν το ίδιο καλός κι εύστοχος με τα προηγούμενα ματς.
Οι «πράσινοι» είχαν ευκαιρίες με Λουντ, Μπεργκ κι αρκετούς ακόμα ποδοσφαιριστές ωστόσο ο Κυριακίδης είχε εξαιρετική απόδοση και διατήρησε το «μηδέν». Βοηθήθηκε βέβαια από την απόφαση του Λάμπρου στο 42’, αφού με το 0-1 στο ημίχρονο το παιχνίδι θα ήταν τελείως διαφορετικό. Ο επόπτης Λάμπρου, σηκώνει λανθασμένα τη σημαία του για οφσάιντ, σε φάση που ο Μάρκους Μπεργκ καλύπτεται κανονικά και μάλιστα σημειώνει γκολ δύο λεπτά πριν την ανάπαυλα του ημιχρόνου, το οποίο θα έστελνε στ’ αποδυτήρια με προβάδισμα τον Παναθηναϊκό. Αρνητικοί για το «τριφύλλι» οι Ιμπάρμπο και Γουακάσο, ενώ δεν βοήθησαν οι αλλαγές του Στραματσόνι. Εμποκού και Ρινάλντι δεν βοήθησαν και μάλλον έκαναν κακό στον Παναθηναϊκό, αφού Λουντ και Γουακάσο ήταν σαφώς πιο δραστήριοι! Εξαιρετικό ματς από Ζέκα και Λεντέσμα.