26 Σεπ 2016

Η ΑΕΚ έχασε την ευκαιρία για πρωτιά

Την ευκαιρία να βρεθεί μόνη πρώτη στην κορυφή της βαθμολογίας και να πάει στο ντέρμπι του «Γ. Καραϊσκάκης» με ανεβασμένη την ψυχολογία και άλλον… αέρα, σπατάλησε η ΑΕΚ απέναντι στον Ηρακλή, μένοντας στο 0-0. Οι ποδοσφαιριστές του Κετσπάγια δεν μπήκαν στο ματς με το πάθος που όφειλαν να το αντιμετωπίσουν εξ αρχής και σε όλη τη διάρκεια του δεν βρήκαν τον τρόπο να ανοίξουν μία πολυπρόσωπη και καλά οργανωμένη άμυνα, όντας ακίνδυνοι για 90 λεπτά.
Στο δεύτερο μέρος τα πράγματα πήγαν κάπως να διορθωθούν με την αντικατάσταση του (κακού απόψε) Πέκχαρτ και την είσοδο του Χριστοδουλόπουλου, ωστόσο η έλλειψη συγκεκριμένου επιθετικού πλάνου, σε συνδυασμό με την αλλαγή συστήματος (σε 4-3-3 με Μπακασέτα και Πατίτο σε ρόλο εσωτερικών μέσων), που περισσότερο μπέρδεψε τους παίκτες, παρά τους βοήθησε, κράτησαν την ΑΕΚ μακριά από την περιοχή του Ηρακλή, που πήρε εύκολα τον βαθμό της ισοπαλίας. Για την μοναδική φάση στην οποία διαμαρτύρεται η ΑΕΚ, είναι αυτή στις καθυστερήσεις του ματς, όπου ίσως ο Χριστοδουλόπουλος ανατρέπεται μέσα στην περιοχή, με τον Μπλάνα να δείχνει να συνεχιστεί το παιχνίδι.