26 Σεπ 2016

Αυτή τη φορά ο ΠΑΟΚ "κάηκε"

Όταν παίζεις με τη φωτιά, κάποια στιγμή θα καείς… Ο ΠΑΟΚ δεν «κάηκε» στα ματς με τον Παναιτωλικό και τον Αστέρα Τρίπολης, τα οποία κέρδισε με 2-1, παρότι μπορούσε να έχει καθαρίσει πιο εύκολα τα παιχνίδια και με πιο «καθαρά» σκορ (με περισσότερα τέρματα), αλλά «κάηκε» με την Ξάνθη στην Τούμπα όπου «κόλλησε» στο 0-0. Δεν έπιασε την καλύτερη δυνατή απόδοση και πολλοί παίκτες του κινήθηκαν στα όρια της μετριότητας, αλλά ο Δικέφαλος «κόλλησε» στη «λευκή» ισοπαλία παρότι ήταν συνολικά σαφώς ανώτερος (οι τελικές προσπάθειες ήταν 15-4), καθώς πλήρωσε αυτή τη φορά την αστοχία του. Όπως την είχε πληρώσει και στη ρεβάνς με τον Άγιαξ στην Τούμπα, όπου τελικά έχασε με 1-2 παρότι στο ημίχρονο θα μπορούσε να προηγείται με 3-0!
Με την Ξάνθη ο ΠΑΟΚ έχασε τα «άχαστα» (με Κουλούρη, Ροντρίγκες 2-3 φορές, Τζάλμα αλλά και Τιάμ στο τέλος) και αυτό του στοίχισε και έφερε την απώλεια των δύο βαθμών μέσα στην έδρα του. Διότι μόνο ως απώλεια δύο βαθμών μπορεί να ληφθεί η ισοπαλία μέσα στην Τούμπα με την Ξάνθη και όχι ως κέρδος ενός πόντου. Η Ξάνθη προσπάθησε από την αρχή μέχρι το τέλος να «καταστρέψει» το παιχνίδι του ΠΑΟΚ (και να εκνευρίσει τους παίκτες των γηπεδούχων) και αμύνθηκε μαζικά (με βοήθειες κυρίως στις πτέρυγες πάνω σε Τζάλμα και Ροντρίγκες). Ακόμη έπαιξε σκληρά (με πολλές κλωτσιές και αγκωνιές να μένουν ατιμώρητες), ενώ ο άξονας του Δικέφαλου δεν μπόρεσε να λειτουργήσει σωστά και να αναγκάσει τους φιλοξενούμενους να ανοίξουν αλλά ακόμη και έτσι οι παίκτες του Ίβιτς έχασαν απίστευτες ευκαιρίες για να πετύχουν έστω ένα γκολ και να πάρουν μία «επαγγελματική» νίκη. Ο ΠΑΟΚ πρέπει να γίνει πιο «Killer» και να μην ξοδεύει τόσες ευκαιρίες για να πετύχει κάποιο γκολ, και αυτή τη φορά πλήρωσε την αστοχία του έχοντας την πρώτη βαθμολογική απώλεια στο πρωτάθλημα, σε ένα ματς που άξιζε τη νίκη (παρότι συνολικά ήταν μέτριος) σύμφωνα με τις φάσεις που έκανε. Ο διαιτητής Αριστείδης Βάτσιος και οι βοηθοί του εκνεύρισαν με πολλές αποφάσεις τους παίκτες του ΠΑΟΚ και τον κόσμο (είχαν πολλές λάθος υποδείξεις σε βάρος του Δικέφαλου), δίνοντας ανάσες στην Ξάνθη (ειδικά στο δεύτερος ημίχρονο οι παίκτες της ακριτικής ομάδας έπεφταν συνέχεια κάτω κάνοντας καθυστερήσεις), αλλά ακόμη και αυτά δεν αποτελούν άλλοθι για την απώλεια της νίκης. Ούτε το πέναλτι που δεν έδωσε σε χέρι του Ουάλας.
Πηγή: inpaok.com