6 Φεβ 2016

Με έναν τρομερό Πρίντεζη ο Ολυμπιακός...σμπαράλιασε τη Χίμκι

Ο Ολυμπιακός έκανε κατάθεση ψυχής στο δεύτερο ημίχρονο στο ΣΕΦ απέναντι στη Χίμκι, κατάφερε να ανατρέψει πλήρως ένα παιχνίδι που στο πρώτο μέρος έμοιαζε χαμένο και πλέον πατάει πιο γερά στα πόδια του ενόψει συνέχειας, φτάνοντας τις 3 νίκες στον όμιλο. Η Χίμκι στο πρώτο ημίχρονο έκανε ό,τι ήθελε στο παρκέ του ΣΕΦ, όμως στην επανάληψη ο Ολυμπιακός έφερε τούμπα το παιχνίδι, γύρισε εντελώς την κατάσταση και πανηγύρισε μια πολύ σημαντική νίκη με 89-77, που τον βάζει εκ νέου στο κόλπο της πρόκρισης. Με μια εμφάνιση βγαλμένη από το ΝΒΑ, ο Γιώργος Πρίντεζης έκανε… σμπαράλια την άμυνα της Χίμκι.
Ο 30χρονος φόργουορντ ήταν ασταμάτητος απέναντι στη Χίμκι στο ΣΕΦ, πέτυχε ρεκόρ καριέρας στην Ευρωλίγκα, με 30π, οδηγώντας τον Ολυμπιακό στη νίκη και τον εαυτό του σε προσωπικό ρεκόρ, αλλά και τον τίτλο του πολυτιμότερου παίκτη. Συγκεκριμένα, έμεινε στο παρκέ κόντρα στη ρωσική ομάδα για 26.29 λεπτά κι είχε 3/3 βολές, 9/13 δίποντα και 3/5 τρίποντα, εννέα ριμπάουντ, μία ασίστ, μόλις ένα λάθος και έξι κερδισμένα φάουλ. Έτσι, συγκέντρωσε 37 βαθμούς στο ειδικό σύστημα αξιολόγησης της Ευρωλίγκας και αναδείχθηκε MVP. «Είναι τεράστια νίκη. Πήραμε δύο σημαντικούς πόντους, γιατί είχαμε σερί ήττες. Πρέπει να συνεχίσουμε έτσι. Δεν έχουμε καταφέρει ακόμα τίποτα. Είμαστε ομάδα Final Four, οπότε υπάρχουν πολλοί πρωταγωνιστές. Σήμερα ήμουν εγώ, αύριο κάποιος άλλος», ανέφερε μετά το τέλος του ματς στην κάμερα της ΕΡΤ.