14 Φεβ 2016

Ξύπνησε ο Μπεργκ και ο Παναθηναϊκός έριξε τριάρα

Μετά τον αποκλεισμό από τον Ατρόμητο, ο Παναθηναϊκός «ξύπνησε» και έφυγε με το διπλό από τα Γιάννινα με 0-3 με σκόρερ του Βλαχοδήμο και Μπεργκ (2). Μάλιστα οι «πράσινοι» υποχρεώθηκαν από το 40′ να αγωνίζονται με 10 παίκτες με τη 2η συνεχόμενη αποβολή του Κάρλος Ζέκα. O Παναθηναϊκός μπήκε πιο δυνατά στον βαρύ αγωνιστικό χώρο του γηπέδου των «Ζωσιμάδων» από τη συνεχόμενη βροχή και πίεσε τον ΠΑΣ, φτάνοντας στο γκολ μετά την επική γκέλα του Στρούνα και το σπριντάκι του Βλαχοδήμου (26′). Στη συνέχεια το ματς άλλαξε μορφή, αφού ο Δελφάκης απέβαλε τον Ζέκα (40′) και έδωσε αριθμητική υπεροχή στον ΠΑΣ, που ήθελε αλλά δεν μπορούσε.
Δημιούργησε ευκαιρίες, αλλά στις καλύτερές του στιγμές ο Στιλ σταμάτησε τον Μανιά (55΄), ενώ 20 λεπτά αργότερα ο Φερφελής αστόχησε μόνος και ανενόχλητος μέσα από την περιοχή. Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός χτύπησε στις αντεπιθέσεις με τον Κλωναρίδη, που έδωσε και τις δύο ασίστ στον Μπέργκ που επέστρεψε στα γκολ και στις καλές εμφανίσεις. Με πολλά λάθη η διαιτησία του Δελφάκη, κυρίως στο πειθαρχικό κομμάτι. Χαρίστηκε πολλάκις στους παίκτες του ΠΑΣ, ενώ δεν είδε το τράβηγμα του Μιχαήλ στον Μπεργκ στο 25ο λεπτό (πέναλτι). Με το γράμμα του νόμου, που δεν το εφάρμωσε σε όλες τις περιπτώσεις, απέβαλε τον Ζέκα με δύο κίτρινες κάρτες, ενώ ορθώς ακυρώθηκε το γκολ του Μπεργκ στο 18’ ως οφσάιντ.