18 Σεπ 2014

Αστέρας για φίλημα, απογοητευτικός ο Παναθηναϊκός

Με το αριστερό ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στο Europa League o Παναθηναϊκός καθώς γνώρισε την ήττα με 2-1 από την Ντινάμο Μόσχας στην πρεμιέρα των ομίλων. Σε ένα ματς όπου οι φιλοξενούμενοι ήταν ανώτεροι στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα καθώς πλην των δυο γκολ είχαν και δυο δοκάρια. Από την πλευρά τους οι πράσινοι πάλεψαν στα ίσια το παιχνίδι παρά το γεγονός ότι γνώριζαν πριν από την αναμέτρηση πως οι Ρώσοι διαθέτουν καλύτερη ομάδα, ανώτερη, με περισσότερους έμπειρους και ποιο ποιοτικούς ποδοσφαιριστές. Το τριφύλλι ουσιαστικά ανέβηκε μετά το 60' της αναμέτρησης και ενώ ήταν ήδη πίσω με δυο τέρματα και το μόνο που κατάφερε ήταν μειώσει το σκορ με γκολ του Ντίνα. Στα 30 λεπτά που έπαιξε ως ίσο προς ίσο την Ντινάμο είχε τις ευκαιρίες για να φτάσει στην ισοφάριση αλλά δεν τα κατάφερε.
Σπουδαίο ξεκίνημα στους ομίλους του Europa League έκανε ο Αστέρας, καθώς πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας 1-1 στην Κωνσταντινούπολη κόντρα στην πολύ καλή Μπεσίκτας. Ο Πάρα στο 88’ πέτυχε το «χρυσό» γκολ των Αρκάδων, που πίεσαν στα τελευταία λεπτά και δικαιώθηκαν, ενώ η Μπεσίκτας ήταν πιο απειλητική σε όλο το παιχνίδι και είχε καταφέρει να προηγηθεί στο 32’ με τέρμα του Τόρε. Οι Αρκάδες είχαν αξιοπρεπέστατη παρουσία κόντρα σε ένα από τα φαβορί του ομίλου, ενώ ήταν επικίνδυνοι μπροστά από την εστία των Τούρκων.