30 Μαρ 2015

Αργήσαμε να ξυπνήσουμε

Η Ελλάδα στο ντεμπούτο του  Σέρχιο Μαρκαριάν στον πάγκο της αναζητούσε μόνο τη νίκη απέναντι στην Ουγγαρία για να μπορέσει να πλησιάσει στην τρίτη θέση της βαθμολογίας και να αυξήσει τις πιθανότητες πρόκρισης. Μπορεί να έκανε καλή εμφάνιση και να είχε τον έλεγχο σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, ωστόσο υπήρχαν προβλήματα στην ανάπτυξη με αποτέλεσμα να λείψουν οι φάσεις και δικαιολογημένα να μείνει το ισόπαλο 0-0. Η Εθνική ήταν αφεντικό του ματς από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό απέναντι στους Μαγυάρους, οι οποίοι "κατέστρεψαν" το παιχνίδι με τις καθυστερήσεις από τα πρώτα λεπτά και τη σκοπιμότητα του "Χ". Με αυτό το αποτέλεσμα, τα πράγματα δυσκολεύουν αρκετά περισσότερο, καθώς η Ελλάδα χρειάζεται να καλύψει την απόσταση των έξι βαθμών από την τρίτη θέση και την Ουγγαρία στα επόμενα πέντε παιχνίδια της προκριματικής φάσης. Ο Σέρχιο Μαρκαριάν παρουσιάστηκε ικανοποιημένος από το παιχνίδι της Εθνιικής και υποστήριξε πως με τέσσερις μέρες τακτικής υπήρξε μεγάλη βελτίωση. Παράλληλα δηλώνει αισιόδοξος παρά τη νέα βαθμολογική απώλεια. «Πιστεύω ότι το αποτέλεσμα δεν δείχνει τι έγινε στο γήπεδο. Παίξαμε για τη νίκη και θα μπορούσαμε να έχουμε κερδίσει με δύο γκολ διαφορά. Τα παιδιά έκαναν πολύ καλή δουλειά. Με εξαίρεση το πρώτο τέταρτο στο παιχνίδι, ήμασταν πολύ καλύτεροι και κάναμε πολλές ευκαιρίες. Στο δεύτερο ημίχρονο κάναμε 6 ευκαιρίες.  Η Ελλάδα σήμερα με τέσσερις μέρες προπόνηση έπαιξε το παιχνίδι που έπαιξε. Για εμάς το καλό είναι ότι ο δρόμος είναι καθαρός. Από αυτό τον δρόμο μπορούμε να κερδίσουμε και όχι να χάσουμε πόντους. Δεν είναι εύκολο αλλά τα παιδιά θα παλέψουν. Ακόμη έχει παιχνίδια κι εμείς θα προσπαθήσουμε να πάρουμε την 3η θέση».