31 Ιαν 2015

Σκορ και θέαμα από τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ

Ο Παναθηναϊκός δεν συνάντησε ιδιαίτερη αντίσταση από την Γαλατάσαραϊ και παρά τις πολλές του απουσίες, έφτασε στην επικράτηση πιο εύκολα από όσο δείχνει το τελικό 86-77 για την 5η αγωνιστική του Τοπ-16.  Η πιεστική άμυνα έδωσε ρυθμό στους «πράσινους», που δεν απειλήθηκαν σε κανένα σημείο από την τουρκική ομάδα και είχαν την ευκαιρία εκτός από σκορ να προσφέρουν και θέαμα στους περίπου 10.000 φιλάθλους τους που βρέθηκαν στο ΟΑΚΑ για την  5η αγωνιστική του Τοπ-16 της Ευρωλίγκα. Οι απουσίες φαίνεται πως πείσμωσαν τον Παναθηναϊκό, που μπήκε αποφασισμένος να αποδείξει πως δεν πτοείται από τα προβλήματα και έκανε δυναμική εκκίνηση στο παιχνίδι. Μετά το αρχικό 6-0 η Γαλατά έμοιαζε αιφνιδιασμένη και δεν μπόρεσε να βρει ρυθμό. Στο 5ο λεπτό οι «πράσινοι», με πολύ θετική εμφάνιση του «πενταδάτου» Μποχωρίδη προηγούνταν με 13-5, διαφορά με την οποία ολοκληρώθηκε και το πρώτο δεκάλεπτο (19-11). Στην δεύτερη περίοδο το σκηνικό δεν άλλαξε, με τον Παναθηναϊκό να συνεχίζει στον ίδιο ρυθμό και τον Γιάνις Μπλουμς να «πυροβολεί» από την γραμμή των τριών πόντων. Στο 13ο λεπτό, ο Λετονός έκανε το 30-13 για τους γηπεδούχους, που είχαν απαντήσεις σε κάθε προσπάθεια της Γαλατά να αντιδράσει. Φώτσης, Διαμαντίδης και Μπατίστα συνόδευαν ιδανικά τον πρώτο σκόρερ Μπλουμς και ο Παναθηναϊκός με 8/16 τρίποντα στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, προηγούνταν με 42-27. Στην επανάληψη τα δεδομένα παρέμειναν ίδια, καθώς ο Παναθηναϊκός δεν έχασε τον έλεγχο σε κανένα σημείο, έχοντας μάλιστα και τον Διαμαντίδη στον πάγκο για να πάρει «ανάσες». Η Γαλατά δεν έμοιαζε ικανή να απειλήσει τους «πράσινους», που με τους Φώτση και Γκιστ, κρατούσαν την ομάδα σε θέση ισχύος και στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου το σκορ ήταν 65-46. Η τελευταία περίοδος είχε περισσότερο διαδικαστικό χαρακτήρα για τον Παναθηναϊκό, καθώς η Γαλατά αν και πίεσε, δεν μπόρεσε να βρει τρόπο να επιστρέψει στο παιχνίδι. Η ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο πήρε διαφορά με διψήφιο αριθμό πόντων αλλά την έχασε όταν στο 38’ η Γαλατά μείωσε σε 79-70, εκμεταλλευόμενη και την κούραση του Παναθηναϊκού. Οι γηπεδούχοι όμως δεν της επέτρεψαν να μειώσει περισσότερο και τελικά πήραν τη νίκη με 86-77, με τον Γιάνις Μπλουμς (με τρίποντο) να υπογράφει το τελικό σκορ.