20 Δεκ 2014

"Καταιγίδα" ο Ολυμπιακός στη Μυτιλήνη

Καταιγιστικός ο Ολυμπιακός στη Μυτιλήνη, σκόρπισε την Καλλονή (5-0) και έκανε ίσως την καλύτερη φετινή εμφάνισή του απέναντι σε μια ομάδα που δεν είχε δεχτεί γκολ στην έδρα της φέτος και είχε συνολικά την καλύτερη άμυνα με 7 γκολ παθητικό! Οι ερυθρόλευκοι μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο ήταν μπροστά με το εύθραυστο 1-0 από το γκολ του Μανιάτη, αλλά στην επανάληψη ξέσπασαν και έφτασαν στα πέντε γκολ με πρωταγωνιστή τον Μπενίτες, ενώ έχασαν αμέτρητες ευκαιρίες για να κάνουν διψήφιο αριθμό γκολ! Μια νίκη που εκτός του ότι φέρνει τον Ολυμπιακό στην κορυφή, αλλάζει και όλη την ατμόσφαιρα στην πειραϊκή ομάδα ενόψει της επανέναρξης του πρωταθλήματος μετά τις γιορτές, αλλά και θα φέρει πιο ψύχραιμες αποφάσεις στα μεταγραφικά της ομάδας. Ο Μανιάτης στο 11’ ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ για τους Πρωταθλητές Ελλάδας, ο «Τσόρι» στο 63’ με εύστοχο πέναλτι διπλασίασε τα τέρματα των φιλοξενούμενων και στην συνέχεια, ο Μπενίτες με δύο προσωπικά τέρματα (65’, 72’) και ο Μπουχαλάκης στο 78’ διαμόρφωσαν το τελικό 5-0. Παράδειγμα προς μίμηση για τους νεότερους τόνισε ο Μίτσελ πως είναι ο Ερίκ Αμπιντάλ, με αφορμή την απόσυρση του Γάλλου αμυντικού από την ενεργό δράση. «Νιώθουμε πως είμαστε σε συγκλονιστική θέση που ήμαστε παρόντες στον αποχαιρετισμό ενός πολύ μεγάλου ποδοσφαιριστή. Όχι μόνο γι αυτό που μπορεί να κάνει αλλά για αυτά που μπορεί να διδάξει. Είδε το ποδόσφαιρο ως χόμπι κι όχι ως επάγγελμα και είναι παράδειγμα για τους υπόλοιπους»