22 Σεπ 2014

Πέρασε από το Αγρίνιο ο ΠΑΟΚ και σκαρφάλωσε στη κορυφή

Ο ΠΑΟΚ παίζοντας με μυαλό και σχέδιο στο Αγρίνιο κέρδισε τον Παναιτωλικό με 1-0 και πήρε την δεύτερη συνεχόμενη εκτός έδρας νίκη του στο πρωτάθλημα μετά την τεσσάρα στην Κρήτη επί του Πλατανιά. Σε μεγάλη μέρα ο Ρόμπερτ Μακ, που κέρδισε το πέναλτι με το οποίο αργότερα άνοιξε το σκορ (36'). Στο 57’ ο Σλοβάκος χρίστηκε για δεύτερη φορά σκόρερ αλλά το γκολ ακυρώθηκε ορθώς ως οφσάιντ. Ένα λεπτό αργότερα οι γηπεδούχοι άγγιξαν την ισοφάριση όταν ο Θεοδωρίδης επιχείρησε να "τσιμπήσει" την μπάλα προ του Γλύκου, ο οποίος τελικά απομάκρυνε με τα πόδια. Τέσσερα λεπτά μετά από τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα ο "Δικέφαλος" έχασε τεράστια ευκαιρία να κλειδώσει τη νίκη. Ο Ρατς εκτέλεσε φάουλ έξω από την περιοχή, ο Βίτορ σηκώθηκε πιο ψηλά απ’ όλους και με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Ράφαελ. Βέβαια, στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης ο Παναιτωλικός θα μπορούσε να "κλέψει" τον βαθμό της ισοπαλίας αλλά ο Καπέλ δεν πλάσαρε σωστά σε κενή εστία και το σκορ παρέμεινε μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα. Ο ΠΑΟΚ δεν απειλήθηκε σε κανένα σημείο από τον Παναιτωλικό, αφού είχε φοβερές αλληλοκαλύψεις στην άμυνα του και ήταν 100% συγκεντρωμένος στο πλάνο που είχε καταστρώσει ο Άγγελος Αναστασιάδης τις τελευταίες μέρες. Ο ΠΑΟΚ μετά από αυτή τη νίκη βρίσκεται στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα μαζί με τον Ολυμπιακό. Μετά το τέλος του αγώνα ο Άγγελος Αναστασιάδης τόνισε στο συνδρομητικό κανάλι πως ήταν εμφανής η κούραση των ποδοσφαιριστών του ενώ ο Μάκης Χάβος παραδέχτηκε την ανωτερότητα του "Δικεφάλου" χαρακτηρίζοντας ως δίκαιο το τελικό αποτέλεσμα.