24 Μαΐ 2023

Φοβερή η ΑΕΚ κατέκτησε το ντάμπλ με δέκα παίκτες

Η ονειρική σεζόν της ΑΕΚ ολοκληρώθηκε με την κατάκτηση του Κυπέλλου Ελλάδας  στον Βόλο, όπου επικράτησε 2-0 του ΠΑΟΚ παρά το γεγονός ότι έπαιζε από το 6ο λεπτό με δέκα παίκτες λόγω αποβολής
με απευθείας κόκκινη κάρτα του Λάζαρου ΡόταΟι ισορροπίες άλλαξαν πολύ νωρίς στον τελικό και για την ακρίβεια τα πάνω-κάτω ήρθαν μέσα σε ένα λεπτό. Στο 5’ ο Χατζισαφί έκανε υπέροχο γύρισμα στη μικρή περιοχή για τον Λιβάι που νικήθηκε από τον Κοτάρσκι στην προβολή που επιχείρησε. Σαν να μην έφτανε αυτό, δευτερόλεπτα αργότερα η ΑΕΚ έμεινε με δέκα παίκτες όταν ο Ρότα ανέτρεψε τον Τάισον που έβγαινε απέναντι από τον Στάνκοβιτς. Δύο σουτ από Σβαμπ και Σάστρε δεν βρήκαν στόχο στο πρώτο τέταρτο, όπως και η κεφαλιά του Τόμας στο 18’. Αυτή που βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα τελικά ήταν η ΑΕΚ όταν στο 26’ ο Ελίασον εκτέλεσε ένα φάουλ και ο Μουκουντί με σουτ έκανε το 1-0 σκοράροντας για δεύτερη φορά κόντρα στον ΠΑΟΚ, μετά το ματς των πλέι οφ στη Νέα Φιλαδέλφεια. Μετά το γκολ οι ασπρόμαυροι αύξησαν την πίεσή τους και έχασαν μεγάλες ευκαιρίες. Στο 30’ ο Στάνκοβιτς μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια καρφωτή κεφαλιά του Σβαμπ και στο 39’ ήταν η σειρά του Κωνσταντέλια να χάσει ευκαιρία σουτάροντας άουτ από θέση βολής μέσα από την περιοχή. Τελευταία μεγάλη στιγμή στο πρώτο μέρος ήταν ένα τρομερό διαγώνιο σουτ του Σάστρε που σταμάτησε στο δοκάρι του Στάνκοβιτς, με τον Ισπανό να σουτάρει πάνω στον Χατζισαφί στην επαναφορά. Η ΑΕΚ μπήκε καλύτερα στο δεύτερο μέρος καθώς κρατούσε περισσότερο την μπάλα και δεν άφηνε τον ΠΑΟΚ να μπει τόσο εύκολα στην περιοχή της. Η Ένωση είχε μάλιστα την πρώτη καλή στιγμή όταν στο 56’΄ο Τσούμπερ σούταρε, με την μπάλα να κοντράρει και να φεύγει κόρνερ. Η πολύ μεγάλη στιγμή για την ομάδα της Θεσσαλονίκης ήρθε στο 77′ όταν μετά από υπέροχο συνδυασμό ο Αουγκούστο με πλασέ έστειλε την μπάλα λίγο άουτ. Και στις καθυστερήσεις ήρθε η χαριστική βολή με μία από τις αλλαγές του Αλμέιδα. Ο Τσούμπερ βγήκε στην κόντρα, έστρωσε στον Φερνάντες ο οποίος με μία απίθανη ενέργεια πέρασε τον Ίνγκασον και πλάσαρε για το 2-0. Ιστορική επιτυχία για την ΑΕΚ που πανηγυρίζει το 17ο κύπελλο Ελλάδας της ιστορίας της και το τρίτο ντάμπλ, πρώτο μετά τη σεζόν 1978-79.