11 Αυγ 2022

Δεν μπόρεσε ο Παναθηναϊκός να κάνει την ανατροπή

Ο Παναθηναϊκός κόλλησε στο 1-1 στη Λεωφόρο με τη Σλάβια και σε συνδυασμό με την ήττα του με 2-0 στο πρώτο ματς, έμεινε εκτός Ευρώπης. Τραγικό λάθος του Καμπετσή στο γκολ των Τσέχων στο τέλος. Ο Παναθηναϊκός μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και με την ώθηση της κατάμεστης Λεωφόρου πίεσε από την αρχή.
 Στο 2ο μόλις λεπτό ο Χουάνκαρ πάτησε περιοχή από αριστερά και γύρισε στον Σπόραρ ο οποίος εξ επαφής έβαλε την προβολή αλλά έστειλε την μπάλα στο δοκάρι ενώ στο 6’ σε φάση καρμπόν, ο Ισπανός σέντραρε αλλά η μπάλα πέρασε απ’ όλους. Στο 20’ ο Αϊτόρ έκανε το σουτ από το ύψος του πέναλτι αλλά ο Μάντους έσωσε δύσκολα και δέκα λεπτά αργότερα η Σλάβια έβγαλε την αντεπίθεση αλλά ο Ντουντέρα πλάσαρε άστοχα. Στο 32’ ο Κώτσιρας έβγαλε πανέμορφα για τον Σπόραρ, ο οποίος μόνος με τον Μάντους πλάσαρε πάνω του και στο 42’ μετά από γέμισμα στην περιοχή της Σλάβια, ο Μάντους βγήκε να απομακρύνει αλλά αντί για την μπάλα βρήκε τον Σένκεφελντ αλλά ο ρέφερι δεν έδωσε το πέναλτι κι ενώ δεν υπήρχε και VAR. Στο 54ο λεπτό ο Αϊτόρ έκανε το γύρισμα από αριστερά αλλά ο Μάντους βρήκε όσο χρειαζόταν την μπάλα και την έδιωξε προ του Σπόραρ και στο 57’ ο Χουάνκαρ έβγαλε τη σέντρα από αριστερά και ο Σπόραρ με προβολή μέσα από τη μικρή περιοχή έκανε το 1-0  Στο 69ο λεπτό το μακρινό σουτ υο Σέβτσικ πέρασε μόλις έξω ενώ στο 85’ ο Μαντούς γλίτωσε το αυτογκόλ. Τελικά στο 90+4’ ο Καμπετσής έκανε λάθος γύρισμα προς τον Μπρινιόλι, ο Γιουρέτσκα έκλεψε, απέφυγε τον Ιταλό και πλάσαρε για το 1-1.