26 Ιαν 2022

Άθλος της Λαμίας πέταξε έξω από το Κύπελλο τον Άρη

Μεγάλη πρόκριση πανηγύρισε στο "Α. Διάκος" η Λαμία, η οποία στο θρίλερ της χρονιάς πέταξε εκτός Κυπέλλου τον Άρη. Η Λαμία πέτυχε το "χρυσό" γκολ στο 117' με τον Τζανετόπουλο, ενώ ο Σαράνοφ με τις σημαντικές αποκρούσεις και το πέναλτι που έπιασε έδωσε στην ομάδα του μια ιστορική πρόκριση.  Στο 14ο λεπτό ο Άρης κέρδισε ένα...αυστηρό πέναλτι, έπειτα από τάκλιν του Μπεχαράνο σε προσπάθεια του Μπερτόγλιο μέσα στην περιοχή των γηπεδούχων,
ωστόσο ο Καμαρά που ανέλαβε την εκτέλεση, έστειλε άουτ τη μπάλα, δυο λεπτά αργότερα. Στο 21ο λεπτό η Λαμία είχε μεγάλη ευκαιρία, αλλά το διαγώνιο σουτ του Τάιρον εντός της περιοχής των κιτρίνων έδιωξε ο Σιαμπάνης. Οι γηπεδούχοι απείλησαν και στο 36', όταν έφυγε στην αντεπίθεση ο Καραμάνος που έπιασε το μακρινό σουτ, αλλά ο Σιαμπάνης μπλόκαρε. Το 0-0 ήταν το αποτέλεσμα, με το οποίο μπήκαν οι δυο ομάδες στα αποδυτήρια. Ο Άρης ξεκίνησε στο δεύτερο ημίχρονο με ευκαιρία, αφού στο 48' ο Εντιαγέ ολομόναχος μέσα στην περιοχή έστειλε την μπάλα με κεφαλιά πάνω στον Σαράνοφ. Η Λαμία απάντησε στο 55', αλλά το πλασέ του Σαραμαντά με το δεξί έφυγε δίπλα από το αριστερό δοκάρι. Στο 64ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι είχαν τεράστια ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ, αλλά ο Σαράνοφ έπιασε την μπάλα πάνω στη γραμμή, ύστερα από το γύρισμα του Τζανδάρη προς την εστία της ομάδας του. Οι δυο ομάδες δεν κατάφεραν να βρουν δίχτυα και έτσι με το 0-0 να μένει μετά το τέλος του 90λεπτου το ματς οδηγήθηκε στην παράταση. Ο Μανσίνι επωφελήθηκε από τις κόντρες στο 96', ωστόσο το σουτ που έπιασε από τα όρια της περιοχής πέρασε άουτ. Ενώ, λίγο πριν το φινάλε του πρώτου μέρους της παράτασης η ωραία η απευθείας εκτέλεση του Ματίγια, αποκρούστηκε από τον Σαράνοφ. Στο δεύτερο μέρος της παράτασης υπήρξε κινητικότητα των δυο ομάδων, με ένα σουτ του Ιτούρμπε στο 112' να καταλήγει πάνω από την εστία του Σαράνοφ. Ωστόσο, η Λαμία ήταν αυτή που πέτυχε το "χρυσό" γκολ στο 117'. Συγκεκριμένα, μετά από εκτέλεση κόρνερ από τον Προβυδάκη, ο Τζανετόπουλος σηκώθηκε πιο ψηλά από όλους και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά. Ο Σαράνοφ έβγαλε σε κόρνερ στις καθυστερήσεις, το σουτ του Ιτούρμπε. Από αυτό το κόρνερ ο Άρης κέρδισε πέναλτι στο 122'. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Γκάμα, αλλά ο Σαράνοφ είπε και πάλι "όχι", με αποτέλεσμα να δώσει στη Λαμία το εισιτήριο στην επόμενη φάση του Κυπέλλου.