23 Ιαν 2022

Επιστροφή στις νίκες για τον Ολυμπιακό

Επιστροφή στις νίκες και ξανά στο +9 ο Ολυμπιακός. Οι ερυθρόλευκοι επικράτησαν στο "Γ. Καραϊσκάκης" του ΠΑΣ Γιάννινα με 2-0 για την 19η αγωνιστική της Super League και αύξησαν ξανά τη διαφορά στους 9 από τον δεύτερο ΠΑΟΚ, τον οποίο θα αντιμετωπίσουν την επόμενη εβδομάδα στην Τούμπα (30/1). Οι πρωταθλητές έφθασαν στο πολυπόθητο τρίποντο
με τα γκολ των Μασούρα στο 4’ και του Τικίνιο στο 88’. Οι ερυθρόλευκοι ξεκίνησαν το παιχνίδι με τον καλύτερο τρόπο, με τους παίκτες του Πέδρο Μαρτίνς να ανοίγουν το σκορ μόλις στο 4ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο διεθνής εξτρέμ των πρωταθλητών εκμεταλλεύτηκε το λάθος γύρισμα του Σάλιακα, μπήκε στη φάση και με προβολή προ του Σούλη έστειλε την μπάλα στα δίχτυα των φιλοξενούμενων για το 1-0. Στο 15’ το σουτ του Καμαρά από το ύψος της μεγάλης περιοχής έφυγε ψηλά άουτ, όπως και το αντίστοιχο του Μασούρα στο 27’. Στο 35’ η ομάδα του μεγάλου λιμανιού απείλησε ξανά, όταν ο Ελ Αραμπί έκανε την κάθετη στον Ανδρούτσο και έβγαλε τον ερυθρόλευκο μπακ σε θέση βολής. Ο διεθνής αμυντικός βγήκε φάτσα με τον Σούλη, αλλά το σουτ που έκανε έφυγε άουτ. Την ίδια κατάληξη είχε το σουτ του Εμβιλά στο 38’, με το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρώνεται με τον φωτεινό πίνακα να δείχνει 1-0. Στο 57’ ο Βαλμπουενά εκτέλεσε κόρνερ ο Μανωλάς έκανε την κεφαλιά, η μπάλα πήρε πορεία προς τα δίχτυα του εξουδετερωμένου Σούλη, αλλά ο Σάλιακας την απομάκρυνε, πριν περάσει τη γραμμή του τέρματος του ΠΑΣ Γιάννινα. Στο 84’ ο ΠΑΣ Γιάννινα απείλησε με τον Καραχάλιο, με το σουτ του ποδοσφαιριστή των Ηπειρωτών να κοντράρει και να φεύγει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Τζολάκη. Αυτή ήταν η μοναδική στιγμή στο ματς, που αγχώθηκε ο τερματοφύλακας των Πειραιωτών. Στο 88’ ο Μασούρας έκανε το σουτ, ο Βραζιλιάνος μπήκε στη φάση και με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Σούλη για το 2-0. Στις καθυστερήσεις ο Μαντί έφτασε κοντά στο 3-0, αλλά το σουτ που έκανε έφυγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Σούλη. Ετσι το ματς ολοκληρώθηκε με το σκορ 2-0.