15 Ιαν 2022

Αφού το 0-1 έγινε 1-0 ο ΠΑΟΚ νίκησε 3-0 τον ΟΦΗ

Με τρία γκολ στο δεύτερο ημίχρονο, δυο εκ των οποίων του Γιασμίν Κούρτιτς, ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 3-0 του ΟΦΗ στην Τούμπα. Η κομβική στιγμή του ματς ήταν στο 50ο λεπτό όταν ο Τσιλιανίδης σκόραρε για τους κρητικούς αλλά ο Φωτιάς "γύρισε" μια φάση πίσω δίνοντας το πέναλτι στους γηπεδούχους για χέρι του Βούρου.
Ο Κούρτιτς έκανε το 1-0 και τα υπόλοιπα πήραν τον δρόμο τους… Πιο κινητικός ο ΟΦΗ στα πρώτα 45 λεπτά. Πίεσε ψηλά τον ΠΑΟΚ και δεν τον άφησε να κάνει παιχνίδι. Ωστόσο οι γηπεδούχοι απείλησαν εκμεταλλευόμενοι λάθη της άμυνας του ΟΦΗ στο 7' με τον Αουγκούστο να στέλνει την μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων του Βάτερμαν. Οι Κρητικοί απάντησαν στις ευκαιρίες με σουτ του Τσιλιανίδη στο 11'. Για τον ΟΦΗ ήταν και η επόμενη τελική στο ματς. Στο 33' ο Τοράλ δοκίμασε το πόδι του αλλά ο Πασχαλάκης μπλόκαρε. Ο ίδιος παίκτης έπιασε ένα ανάποδο ψαλίδι στο 41' αλλά δεν βρήκε εστία. Στο 50' ο ΟΦΗ σκόραρε με τον Τσιλιανίδη από κοντά, αλλά Φωτιάς και Τζοβάρας... έκαναν το 0-1, 1-0! Πως; Tην ώρα που οι παίκτες του ΟΦΗ ήταν ένα κουβάρι για το γκολ της ομάδας τους, ο Φωτιάς έδειξε πως έχει επικοινωνία με το VAR για την προηγούμενη φάση. Για να πάρει απόφαση πήγε να δει την φάση κι αφού την είδε ακύρωσε το γκολ του ΟΦΗ κι έδωσε πέναλτι για τον ΠΑΟΚ μέσα σε έντονες διαμαρτρίες από τους ανθρώπους του ΟΦΗ, αφού φώναζαν πως η μπάλα πρώτα έχει βρει στο πόδι και μετά στο χέρι του Βούρου. Στην αρχή της φάσης ο Βούρος στην προσπάθειά του να διώξει μπαλιά του Ζίβκοβιτς με το πόδι, βρήκε την μπάλα με το χέρι. Ο Κούρτιτς το μετέτρεψε σε γκολ και άνοιξε το σκορ στη Τούμπα! Οι παίκτες του Νίκου Νιόπλια δεν είχαν το καθαρό μυαλό να βγάλουν αντίδραση και ο ΠΑΟΚ με τον Σλοβένο και πάλι στο 77' έκανε και το 2-0 και "καθάρισε" την υπόθεση νίκη. Ο Σφιντέρφσκι στο 83' διαμόρφωσε το τελικό 3-0 αφού ο Βάτερμαν έκανε τραγικό κοντρόλ σε γύρισμα του Πασαλίδη.