5 Δεκ 2021

Κατήφορος χωρίς τέλος για τον ΠΑΟΚ

Μετά από ένα ματς για γερά νεύρα με πολλές διακυμάνσεις, ο ΠΑΟΚ γνώρισε ακόμα μια ήττα στο ελληνικό πρωτάθλημα, αυτή την φορά από τον Ιωνικό στην Νίκαια με 3-2. Ο Δικέφαλος προηγήθηκε με Σφιντέρσκι, βρέθηκε πίσω στο σκορ με 3-1, μείωσε αλλά δεν κατάφερε να κερδίσει κάτι από την αναμέτρηση.
Μετά τον ΠΑΣ Γιαννινα, τον Ολυμπιακό, τον Ατρόμητο και τον Άρη, ήταν σειρά του Ιωνικού να πανηγυρίσει κόντρα στην ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου και άφησε στο -13 από την κορυφή τους ασπρόμαυρους, μετά από 12 αγωνιστικές. Την ομάδα που ξεκίνησε τη σεζόν με στόχο να κατακτήσει… αήττητη το φετινό πρωτάθλημα.Το πρώτο ημίχρονο ξεκίνησε ιδανικά για τον ΠΑΟΚ με τον Κάρολ Σβιντέρσκι να σκόραρει με κεφαλιά μετά από σέντρα του Τέιλορ από δεξιά στο 18′ στη συνέχεια όμως ο Ιωνικός ήταν εντυπωσιακός με τον δικέφαλο να καταρρέει! Μόλις δύο λεπτά μετά το γκολ των φιλοξενούμενων, η ομάδα της Νίκαιας ισοφάρισε όταν μετά απο κόντρες μέσα στην περιοχή ο Χοσέ Κάνιας, βρήκε δίχτυα με γυριστό σουτ, έξω από τη μικρή περιοχή του Πασχαλάκη. Στο 33′ της αναμέτρηση ο Τζήλος βλέποντας τη φάση στο VAR απεφάνθη ότι ο Πασχαλάκης ανέτρεψε τον Κολομβιανό επιθετικό των γηπεδούχων Λένις, μια απόφαση λανθασμένη. Στο 34′ λοιπόν ο Άοσμαν σημείωσε το 2-1 με εύστοχη εκτέλεση από τα έντεκα μέτρα, αποτέλεσμα που έμεινε ως το ημίχρονο. Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Ιωνικό να πετυχαίνει και τρίτο γκολ ξανά με τον Λένις. Στο 49′ οι Νικαιώτες έβγαλαν ωραία αντεπίθεση από τα αριστερά με τον Κολομβιανό επιθετικό να γίνεται αποδέκτης της μπάλας μετά την προσπάθεια του Κιάκου και πλασάροντας τον Πασχαλάκη ιδανικά, κάνει το 3-1 για την ομάδα του. Στο 52′ και στο 53′, οι γηπεδούχοι έφτασαν κοντά και σε τέταρτο γκολ. Ο Λένις εξαπέλυσε ωραίο σουτ αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δεξί κάθετο δοκάρι του Πασχαλάκη ενώ στο αμέσως επόμενο λεπτό ο τερματοφύλακας του ΠΑΟΚ απέκρουσε εντυπωσιακά νέο σουτ του Λένις. Στο 54′ ο Λουτσέσκου αντέδρασε με διπλή αλλαγή αφού πέρασε στο παιχνίδι τους Σβαμπ και και Μουργκ. Ο τελευταίος ήταν αυτός που μείωσε σε 3-2 στο 60′. Ο Ζίβκοβιτς συνδυάστηκε ωραία με τον Σίντκλεϊ που σέντραρε στην περιοχή και ο Μουργκ αφύλακτος κάρφωσε τη μπάλα με κεφαλιά στα δίχτυα του Χουτεσιώτη. Στο 64′ ο Σιντκλεϊ έχασε μεγάλη ευκαιρία για να ισοφαρίσει με το σουτ του από πλάγια θέση να φεύγει λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι της εστίας του Ιωνικού ενώ δύο λεπτά μετά γυριστή κεφαλιά του Ελ Καντουρί απέκρουσε εντυπωσιακά ο Χουτεσιώτης σε μια ακόμη μεγάλη φάση για τους ασπρόμαυρους. Ο ΠΑΟΚ που στο 75′ άλλαξε το σύστημα του σε 3-5-2 και πιεσε τον αντίπαλο του. Στο 79′ ο Σβαμπ έχασε απίστευτη ευκαιρία με τον Σβαμπ ανενόχλητος και εντελώς μόνος του να πιάνει κεφαλιά στο όριο της μικρής περιοχής αλλά να στέλνει την μπάλα άουτ. Στο 82′ ο Ιωνικός έφτασε κοντά στο τέταρτο γκολ με τον Πασχαλάκη να αποκρούει πλασέ σε τετ α τετ του Μύγα. Τελικά το αποτέλεσμα δεν άλλαξε και ο Ιωνικός κατάφερε να πάρει μια μεγάλη νίκη βυθίζοντας ακόμα περισσότερο τον ΠΑΟΚ.