5 Δεκ 2021

Πήρε τον τίτλο στις καθυστερήσεις και ενώ έχανε με 2-0!

Στο πλαίσιο της 18ης και τελευταίας αγωνιστικής στο πρωτάθλημα Παραγουάης, η Γουαρανί υποδέχθηκε την Σέρο Πορτένιο και η νίκη αποτελούσε μονόδρομος για να κατακτήσει τον τίτλο. Από την πλευρά τους οι φιλοξενούμενοι αρκούνταν και σε ισοπαλίαΤο παιχνίδι ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπους για τους γηπεδούχους, οι οποίοι γέμισαν το γήπεδο ασφυκτικά,
καθώς πήραν από νωρίς προβάδισμα και μέχρι το δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων βρίσκονταν μπροστά με 2-0 χάρη στα γκολ του Άλφιο Οβιέδο στο 36' και του Μαρσέλο Γκονζάλεζ στο 51'. Οπως είναι λογικό ο κόσμος που ήταν στις εξέδρες είχε αρχίσει τους πανηγυρισμούς, περιμένοντας το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή. Ωστόσο, όλα άλλαξαν όταν στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο τερματοφύλακας Γκασπάρ Σέρβιο αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Λίγα δευτερόλεπτα αργότερα ο Ρομπέρτο Ουρμπιέτα αντίκρισε κι αυτός την κόκκινη κάρτα. Ετσι, η Γκουαρανί που είχε κάνει και τις τρεις αλλαγές της, αναγκάστηκε να βάλει στο τέρμα έναν από τους ποδοσφαιριστές που αγωνίζονταν ήδη στο ματς, με αποτέλεσμα να μείνει με οκτώ παίκτες στον αγωνιστικό χώρο! Το παιχνίδι πήρε ξανά... φωτιά και ο Αλμπέρτο Εσπίνολα στο ένατο λεπτό των καθυστερήσεων με κοντινό πλασέ μείωσε για την ομάδα του και στο τελευταίο λεπτό του έξτρα χρόνου (101’) ο Χουάν Γκαμπριέλ Πατίνιο με κεφαλιά χάρισε τον τίτλο στην ομάδα του ισοφαρίζοντας σε 2-2.