17 Οκτ 2021

Απίθανο ματς στη Τούμπα με ιδανικό αυτόχειρα τον ΠΑΟΚ

Απίθανα πράγματα έγιναν στην Τούμπα με τον ΠΑΟΚ να αναδεικνύεται ισόπαλος 4-4 με τον ΝΠΣ Βόλου. Ο Δικέφαλος βρέθηκε πίσω στο σκορ με 0-1, γύρισε το ματς σε 4-1 και “κατάφερε” να χάσει τους βαθμούς της νίκης. Χαμένο πέναλτι από τον Βιεϊρίνια στο 80′ με το σκορ στο 4-3.
 Μετά από ένα αναγνωριστικό ξεκίνημα των δυο ομάδων, ο ΠΑΟΚ έδειξε σημάδια χαλαρότητας και έλλειψης συγκέντρωση στο πρώτο τέταρτο του αγώνα. Οι φιλοξενούμενοι το εκμεταλλεύτηκαν, έφτασαν με αξιώσεις στην αντίπαλη περιοχή και τελικά βρήκα δίχτυα στο 13ο λεπτό. Μια λάθος συνεννόηση μεταξύ Σβαμπ και Μιχαηλίδη, έφερε τον Φαν Βέερτ σε θέση βολής και με σουτ έκανε το 0-1. Ο Δικέφαλος αφυπνίστηκε, ανέβασε στροφές και απείλησε δυο φορές με τον Άκπομ, πριν έρθει η ώρα της ισοφάρισης. Στο 25’, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ζίβκοβιτς, ο Μιχαηλίδης πήρε την κεφαλιά και ο Γκρίλο έστειλε κατά λάθος την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το 1-1. Πέντε λεπτά αργότερα, ο ΠΑΟΚ “γύρισε” το ματς. Ο Κλέιμαν απέκρουσε σουτ του Μπίσεσβαρ, και στην συνέχεια της φάσης ο Βιεϊρίνια βρήκε υπέροχα τον Άκπομ που μόνος έκανε με πλασέ το 2-1. Η πίεση των γηπεδούχων δεν σταμάτησε, έτσι στο 32’ ήρθε και το 3-1. Ο Μπίσεσβαρ έκανε την σέντρα και ο Ζίβκοβιτς με δυνατό σουτ αύξησε τον δείκτη του σκορ. Η ομάδα του Λουτσέσκου ολοκλήρωσε ένα απίθανο πρώτο ημίχρονο με ένα ακόμα γκολ στο 42’. Ο Αουγκούστο πάσαρε στο ύψος του πέναλτι, εκεί όπου περίμενε ο Ζίβκοβιτς και με σουτ έκανε το 4-1. Χωρίς αλλαγές για τις δυο ομάδες ξεκίνησε το δεύτερο μέρος. Ο Βόλος κατάφερε να βρει ένα γκολ στο 54’, και πάλι από λάθος συνεννόηση των αμυντικών του ΠΑΟΚ. Βαρέλα και Τέιλορ έχασαν τον Μπαρτόλο, και ο τελευταίος με σουτ έκανε το 4-2. Στο 56’, ο Αουγκούστο δεν μπόρεσε να απαντήσει καθώς το σουτ του έφυγε λίγο άουτ.Στο 62’, οι Θεσσαλοί ξαναμπήκαν για τα καλά στο παιχνίδι. Μετά από σέντρα του Μπαριέντος, ο Ροσέρο κέρδισε στον αέρα Τέιλορ-Πασχαλάκη και έκανε το 4-3. Ένα λεπτό αργότερα, ο Κλέιμαν απέκρουσε δύσκολα πλασέ του Άκπομ, έτσι το ματς παρέμεινε στην κόψη του ξυραφιού. Στο 70’, ο Λουτσέσκου φρέσκαρε την ενδεκάδα του καθώς Ελ Καντουρί και Ροντρίγκο πήραν τις θέσεις των Σβαμπ και Τέιλορ. Στο 77’, ο ΠΑΟΚ θα μπορούσε να τελειώσει το ματς καθώς κέρδισε πέναλτι σε μαρκάρισμα πάνω στον Άκπομ. Ο Κλέιμαν όμως απέκρουσε την εκτέλεση του Βιεϊρίνια. Σαν να μην έφτανε αυτό, στο 82’ ο Ρίνερ με κεφαλιά έκανε το 4-4 βάζοντας φωτιά στο ματς. Στο 87’, ο Σφιντέρσκι έκανε ωραία προσπάθεια και σουτ αλλά απέκρουσε ο Κλέιμαν, όπως έκανε και σε δυνατό σουτ του Βιεϊρίνια ένα λεπτό αργότερα. Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το φινάλε με το 4-4 να μένει το τελικό σκορ.