17 Οκτ 2021

Στη Λεωφόρο δεν έχει αντίπαλο

Με οδηγό τον εξαιρετικό Καρλίτος που πέτυχε χατ τρικ ο Παναθηναϊκός σκόρπισε τον Ιωνικό και πήρε με εντυπωσιακό τρόπο ένα ακόμη παιχνίδι στην έδρα του. Όπως και στο παιχνίδι με τον Βόλο, έτσι και σε αυτό με τον Ιωνικό, ο Παναθηναϊκός μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι
και κατάφερε να μπει οδηγός στο ματς μόλις στο 6ο λεπτό με σκόρερ τον Καρλίτος. Ο επιθετικός των πρασίνων που βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση, πέρασε με παράλληλη κίνηση τέσσερις αμυντικούς και πλάσαρε στη γωνία του Χουτεσιώτη που δεν μπορούσε να κάνει κάτι. Ο Ιωνικός δεν… σοκαρίστηκε από το γκολ του Παναθηναϊκού και πήρε τη μπάλα στα πόδια του για να ψάξει το γκολ. Αυτό ήρθε στο 11ο λεπτό, από κόρνερ που κέρδισαν οι φιλοξενούμενοι, η μπάλα από τον Πούγγουρα δεν έφυγε σωστά από την περιοχή, έφτασε στον Άουσμαν ο οποίος σέντραρε σωστά με στόχο το κεφάλι του Σάντσες. Ο τελευταίος έπιασε την κεφαλιά στέλνοντάς την αρχικά στο οριζόντιο δοκάρι και στα δίχτυα της εστίας του ΜπρινιόλιΣτο 16ο λεπτό του πρώτου μέρους Χατζιγιοβάνης και Χουτεσιώτης μας χάρισαν μία πάρα πολύ ωραία φάση, όταν το φάουλ που εκτέλεσε ο άσος των πράσινων έστειλε την μπάλα κοντά στη συμβολή των δοκών, αλλά ο τερματοφύλακας του Ιωνικού έκανε μία καταπληκτική απόκρουση κρατώντας το 1-1. Πάλι ο Χατζηγιοβάνης ήταν ο πρωταγωνιστής της προσπάθειας για γκολ από τους γηπεδούχους, το πλασέ του όμως, ύστερα από υπέροχη πάσα του Βιτάλ, ήταν άστοχο. Ότι δεν κατάφερε ο Χατζηγιοβάνης σε δύο περιπτώσεις, το πέτυχε ο Καρλίτος για δεύτερη φορά στο παιχνίδι, σκοράροντας με πολύ ωραίο πλασέ κάνοντας το 2-1 για τους γηπεδούχους. Τα πρώτα δέκα λεπτά του δευτέρου μέρους ήταν καταιγιστικά για τον Παναθηναϊκό, αφού κατάφερε να σκοράρει δύο γκολ με τον τρομερό Καρλίτος, ο οποίος έκανε χατ τρικ (το πρώτο μετά το 2018, όταν και αγωνιζόταν στην Πολωνία) και με τον Παλάσιος, που κέρδισε κι εκτέλεσε πέναλτι μετατρέποντας το 2-1 σε 4-1 για τους πράσινους. Εντυπωσιακός Παναθηναϊκός για ένα ακόμη ματς στην έδρα του στέλνοντας ξεκάθαρο μήνυμα πως κάτι αλλάζει στους πράσινους.