21 Απρ 2021

Πέρασε από του Χαριλάου ο ΠΑΟΚ και αγκάλιασε την Ευρώπη

Ανώτερος και καλύτερα προετοιμασμένος ο ΠΑΟΚ, πέρασε με σπουδαίο διπλό από το Χαριλάου επικρατώντας του Άρη με 0-1. Το γκολ της νίκης πέτυχε ο Σβαμπ στο 6ο λεπτό, ενώ ο Δικέφαλος είχε ευκαιρίες και για περισσότερα γκολ. Αποβλήθηκε στο 86′ ο Ουάρντα. Δυνατές μονομαχίες και λάθη είχε το ξεκίνημα του αγώνα, με τις δυο ομάδες να προσπαθούν να πάρουν το πάνω χέρι στον ρυθμό και την πρωτοβουλία των κινήσεων. Το γκολ πάντως ήρθε γρήγορα και ήταν από τον ΠΑΟΚ. Στο 6′, μετά από ωραία συνεργασία και τελική πάσα του Σφιντέρσκι, ο Σβαμπ από κοντά έκανε το 0-1. Ο Δικέφαλος ήταν καλά στημένος και έκλεινε τους χώρους, την ώρα που οι γηπεδούχοι δεν μπορούσαν να βγάλουν κάποια καθαρή φάση. Μια κεφαλιά του Μπερτόγλιο στο 13′ από στημένη φάση κατέληξε στον Πασχαλάκη, με τους δυο αντιπάλους να βγάζουν επιθέσεις κυρίως από τη δεξιά τους πλευρά. Μετά το μισάωρο, ο ρυθμός έπεσε. Ο ΠΑΟΚ στηρίχθηκε στην καλή ανασταλτική του λειτουργία και δεν κινδύνευε, χωρίς πάντως να καταφέρνει να βγάλει ο ίδιος απειλητικές αντεπιθέσεις. Η μία που έβγαλε στο 44′, παραλίγο να φέρει το δεύτερο γκολ. Ο Σφιντέρσκι έβγαλε τον Ελ Καντουρί στον κενό χώρο, ο τελευταίος έκανε σκαφτό πλασέ αλλά ο Κουέστα με τα ακροδάχτυλα έσωσε την ομάδα του. Έτσι, το 0-1 έμεινε ως σκορ ημιχρόνου. Στο 62′ ο Ελ Καντουρί έκανε τη σέντρα, ο Σβαμπ κατέβασε την μπάλα αλλά σούταρε ψηλά άουτ. Η μεγαλύτερη φάση ήρθε στο 66′ όταν ξανά ο Ελ Καντουρί σέντραρε, ο Ζίβκοβιτς βρέθηκε μόνος απέναντι στον Κουέστα, αλλά ο τερματοφύλακας του Άρη απέκρουσε εντυπωσιακά. Όσο το ματς πήγαινε προς το τέλος του, ο Δικέφαλος ήταν αυτός που είχε τον έλεγχο, αν και οπισθοχώρησε αρκετά μέτρα στο γήπεδο. Τα αριθμητικά δεδομένα άλλαξαν στο 86′, όταν ο Ουάρντα αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα (σε δυο λεπτά), έτσι ο Δικέφαλος έμεινε με δέκα παίκτες. Η πιο μεγάλη απειλή για τον Άρη ήρθε στο 91′, όταν ο Μπερτόγλιο βρέθηκε μόνος απέναντι στον Πασχαλάκη, αλλά ο κίπερ του ΠΑΟΚ απέκρουσε εντυπωσιακά την κεφαλιά. Έτσι, το 0-1 έμεινε ως το τελικό σκορ.