7 Απρ 2021

Στις καθυστερήσεις ο Μουργκ "σκότωσε" την ΑΕΚ

Σε ένα από τα χειρότερης ποιότητας ματς της σεζόν, όλα έδειχναν ότι ΠΑΟΚ και ΑΕΚ θα αναδεικνύονταν ισόπαλοι με 0-0 στο ΟΑΚΑ. Κι όμως! Αφού οι δυο ομάδες κακοποίησαν το ποδόσφαιρο, δεν πήραν καθόλου ρίσκα και δημιούργησαν ελάχιστες φάσεις, ήρθε ο Μουργκ να αλλάξει όλα! Ο Αυστριακός μέσος μπήκε στο ματς στο 90′ και στο 94′ με υπέροχη εκτέλεση φάουλ έκανε το 0-1 δίνοντας πλέον σαφές προβάδισμα πρόκρισης στον ΠΑΟΚ. Χωρίς καλό ρυθμό και με πολλές μάχες στο χώρο του κέντρου ξεκίνησε το ματς, στο οποίο έλειψαν οι σπουδαίες φάσεις. Οι γηπεδούχοι είχαν μια ελαφρά υπεροχή, έφταναν με σχετική ευκολία στην αντίπαλη περιοχή, αλλά δεν μπόρεσαν να απειλήσουν με αξιώσεις την εστία του Πασχαλάκη. Κυρίως από τα αριστερά με τον Τάνκοβιτς, αλλά και από τον άξονα, η ΑΕΚ έψαξε το γκολ, αλλά έπρεπε να έρθει το 26ο λεπτό για να ανησυχήσει τον ΠΑΟΚ. Τότε, ο Ολιβέιρα έκανε ένα δυνατό σουτ από καλή θέση αλλά ο Πασχαλάκης απέκρουσε. Ο ΠΑΟΚ δεν μπόρεσε να βρει συνεργασίες από τις πλευρές και δεν πήρε δημιουργικότητα από τους μέσους του, έτσι έμεινε χωρίς "καθαρή" φάση για περισσότερη από μισή ώρα αγώνα. Αυτή ήρθε στο 43′ από ένα λάθος του Τσιντώτα, το οποίο όμως δεν εκμεταλλεύτηκε ο Τζόλης καθώς το τελείωμα του από πλεονεκτική θέση ήταν αδύναμο. Έτσι, οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια χωρίς σκορ και με χαρακτηριστικό ότι οι τελικές προσπάθειες ήταν μόλις 3-1. Η λέξη "ρίσκο" ήταν άγνωστη για ΠΑΟΚ και ΑΕΚ, ακόμα περισσότερο όσο περνούσαν τα λεπτά. Οι σετ επιθέσεις, οι μηδενικές ευκαιρίες και το κάκιστο ποδόσφαιρο συνεχίζονταν. Τίποτα δε φαινόταν ότι μπορεί να αλλάξει στο ματς αλλά…Στην τελευταία φάση στο 94′, ο Μουργκ, που είχε περάσει στο γήπεδο λίγο πριν, με απευθείας εκτέλεση φάουλ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 0-1 που ήταν και το τελικό σκορ!