4 Απρ 2021

Ο Άρης αγκαλιά με τη δεύτερη θέση

Με τους Σαντέ Σίλβα και Μάνο να έρχονται από τον πάγκο, ο Άρης πέτυχε δύο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο και επικράτησε του Αστέρα Τρίπολης μένοντας μόνος δεύτερος και σε απόσταση από τους υπόλοιπους (ΑΕΚ, ΠΑΟΚ και Παναθηναϊκό). Ο Άρης είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων στα πρώτα 45 λεπτά, αλλά ο Αστέρας είχε τις τελικές (έξι έναντι μίας του Άρη). Η πρώτη στο 8' όταν από σέντρα του Κώτσιρα, ο Ροουζ πρόλαβε σωτήρια και έδιωξε προ του Μπαράλες. Στο 9' από εκτέλεση κόρνερ ο Βαλιέντε σκόραρε, αλλά υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ και το γκολ ακυρώθηκε. Επόμενη τελική για τους Αρκάδες στο 19'. Εκτέλεση φάουλ του Μουνάφο, με τον Μπαράλες να πιάνει μία άστοχη κεφαλιά. Στο 23' ο Φερνάντεθ δεν μπόρεσε να απειλήσει τον Κουέστα, άργησε, κλείστηκε και πλάσαρε έξω. Στο 28' ο Σίτο με κεφαλιά έστειλε την μπάλα μόλις αουτ. Μοναδική στιγμή του Άρη στην περιοχή του Παπαδόπουλου στο 38' με τον Γκάμα να δοκιμάζει το πόδι του, αλλά να μην βρίσκει εστία! Με ευκαιρία του Αστέρα ξεκίνησε και το δεύτερο 45λεπτο και τον Δεληζήση να διώχνει πάνω στην γραμμή τη κεφαλιά του Φερνάντεθ. Ο Άρης έδειξε... σφιγμό στο 52' με ένα αδύναμο, μακρινό σουτ του Ρόουζ. O Άκης Μάντζιος προσπάθησε να αλλάξει πρόσωπα και να δώσει φρεσκάδα στην ομάδα του. Έβαλε Μάνο και Σαντέ Σίλβα στο ματς και στο 69' δικαιώθηκε αφού ο Σάσα είδε τον δεύτερο να κάνει ωραία κίνηση, του πέταξε την μπάλα και ο Πορτογάλος με ωραίο πλασέ νίκησε τον Παπαδόπουλο κάνοντας το 1-0. Στο τελευταίο τέταρτο ο Αστέρας πίεσε για την ισοφάριση. Είχε μία καλή στιγμή στο 75' όταν ο Καστάνιος έγινε κάτοχος της μπάλας μέσα στην περιοχή, αλλά έστειλε την μπάλα αουτ. Από την άλλη, ο Άρης βρήκε χώρους στην κόντρα και άγγιξε το δεύτερο γκολ στο 85' και στο 87' με τον Μάνο! Στο 89' ο Παπαδόπουλος σταμάτησε την εκτέλεση φαουλ του Γκάμα, αλλά στο 90+1' ο Μάνος έφυγε σε τετ-α-τετ μετά από πάσα του Σαντέ Σίλβα και με ωραίο πλασέ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.