18 Απρ 2021

Στον παράδεισο ο Άρης στη κόλαση ο Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός γνώρισε ήττα-σοκ (1-2) από τον Άρη στη Λεωφόρο, η οποία τον αφήνει μακριά από το στόχο της Ευρώπης. Από εκεί που το τριφύλλι κρατούσε στα χέρια του το 1-0 που θα τον έφερνε μόνο στην τρίτη θέση της βαθμολογίας, ο Άρης γύρισε το ματς και με το 1-2 άφησε το τριφύλλι στην πέμπτη θέση. Την ίδια ώρα, ο Άρης έκανε μεγάλο βήμα για την κατάκτηση της δεύτερης θέσης. Ο Παναθηναϊκός αυτό που ήθελε το κατάφερε στο 31′ με δράστη τον Σανκαρέ, ο οποίος αξιοποίησε στο έπακρο, την άψογη σέντρα του Χουάνκαρ και με κεφαλιά παραβίασε την εστία του Άρη, με τον Κουέστα να είναι ανήμπορος για να αντιδράσει, για το πράσινο προβάδισμα 1-0. Στο 42’ ο Εσθονός διαιτητής, καταλόγισε ανύπαρκτο πέναλτι για σπρώξιμο των Βέλεθ – Αλεξανδρόπουλου στον Ρόουζ. Ο Μάνος που ανέλαβε την εκτέλεση, είδε τη μπάλα να καταλήγει στο δοκάρι, με τον Παναθηναϊκό να στέκεται τυχερός και να διατηρεί το προβάδισμα που έμεινε μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου. Στην επανάληψη, η πρώτη καλή ευκαιρία ήρθε για την πλευρά του Άρη στο 49ο λεπτό, με τον Βιγιαφάνιες να μην διώχνει τη μπάλα, ο Μαντσίνι έγινε κάτοχος της μπάλας σούταρε, ο Διούδης απέκρουσε εντυπωσιακά και στη συνέχεια της φάσης ο Μπερτόλιο σούταρε ψηλά άουτ. Στο 52’ ο Παναθηναϊκός έμεινε με παίκτη λιγότερο, καθώς ο Μαουρίσιο αντίκρισε την δεύτερη κίτρινη κάρτα του Τοβέρ για σκληρό μαρκάρισμα στον Τζέγκο. Οι πράσινοι στα επόμενα λεπτά προσπάθησαν να διαχειριστούν την αποβολή Βραζιλιάνου χαφ, με τον Άρη να πιέζει για την ισοφάριση και να έχει σταθερά την κατοχή μπάλας. Από λάθος της πράσινης άμυνας, η πίεση που ασκούσε ο Άρης καρποφόρησε και  έφερε το ματς στα ίσια (1-1), με τον Μάνο στο 62’ να πλασάρει εύστοχα εξ’ επαφής τον Διούδη. Το απόλυτο σοκ για τον Παναθηναϊκό, ήρθε τρία λεπτά αργότερα (65’), όταν μετά από φάση διαρκείας και ασθενή επέμβαση του Διούδη, ο Ματέο Γκαρσία έφερε την ολική ανατροπή στο σκορ (1-2) και στο ματς. Ο ρυθμός του αγώνα από το δεύτερο γκολ του Άρη και μετά έπεσε, οι φιλοξενούμενοι είχαν ακόμα μια καλή στιγμή με τον Γκανέα να σουτάρει πάνω στον Διούδη στο 79’ και τον Μπόλονι από την πλευρά του "τριφυλλιού" να τα παίζει όλα για όλα για να πάρει έστω το βαθμό της ισοπαλίας. Στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα, ο ρυθμός πάγωσε, ο Άρη διατηρούσε εύκολα το προβάδισμά του, με τους πράσινους να κάνουν αναποτελεσματικές προσπάθειες ακόμα και για να επιτεθούν. Το σκορ έμεινε ως είχε μέχρι τη λήξη, με τον Παναθηναϊκό να γνωρίζει ήττα-σοκ στην έδρα του και να μένει πίσω βαθμολογικά στο κυνήγι που κάνει για να πάρει ευρωπαϊκό εισιτήριο.