21 Μαρ 2021

Μεταμορφώθηκε ο ΠΑΟΚ και "πάτησε" την ΑΕΚ

Μεταμορφωμένος παρουσιάστηκε ο ΠΑΟΚ στην πρεμιέρα των play off επικρατώντας της ΑΕΚ με 3-1, παρά την εχθρική διαιτησία του Μαυροβούνιου Νταμπάνοβιτς που έκανε ό,τι μπορούσε για να κρατήσει τους φιλοξενούμενους στο ματς. Δυο γκολ ο Ζίβκοβιτς, ένα ο Σφιντέρσκι για τον Δικέφαλο που κυριάρχησε απέναντι στην αναιμική ΑΕΚ. Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι, ήταν πιο συμπαγής μέσα στο γήπεδο και πίεσε από το ξεκίνημα για κάποιο γκολ. Αυτό ήρθε μόλις στο τρίτο λεπτό από μια στημένη φάση. Ο Σβαμπ εκτέλεσε το φάουλ, ο Ίνγκασον βρήκε με κεφαλιά τον Ζίβκοβιτς, και ο Σέρβος με σουτ έκανε το 1-0. Η ΑΕΚ προσπάθησε να ισορροπήσει και να φτάσει με αξιώσεις στην αντίπαλη εστία αλλά οι γηπεδούχοι είχαν σωστές αποστάσεις κι έκλειναν καλά τους χώρους. Ο Δικέφαλος θα μπορούσε μάλιστα να φτάσει και σε ένα δεύτερο γκολ στο 15′ με σουτ του Ζίβκοβιτς, αλλά και στο 21′ όταν η κεφαλιά του αμαρκάριστου Σβαμπ έφυγε άουτ. Αυτό θα μπορούσε να γίνει στο 30′ όταν, μετά από υπέροχη ομαδική προσπάθεια, ο Σφιντέρσκι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, αλλά το γκολ ακυρώθηκε από τον Νταμπάνοβιτς για ανύπαρκτο χέρι του Ελ Καντουρί! Ο Μαυροβούνιος ρέφερι ουσιαστικά κράτησε στο ματς την ΑΕΚ, η οποία μάλιστα χωρίς να έχει απειλήσει σε όλο το πρώτο ημίχρονο, βρήκε την ισοφάριση στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Ολιβέιρα. Έτσι, το 1-1 ήταν το σκορ του πρώτου ημιχρόνου. Χωρίς αλλαγές για τις δυο ομάδες ξεκίνησε το δεύτερο μέρος, αλλά και με ένα γκολ… εξιλέωση για τη φάση του 30′. Μόλις στο 46′, μετά από ασίστ του Τζόλη στο σημείο του πέναλτι, ο Σφιντέρσκι με πλασέ έκανε το 2-1. Αυτή τη φορά, το VAR δεν μπόρεσε να βρει παράβαση…Ο ΠΑΟΚ συνέχισε να έχει τον έλεγχο του ματς και μετά το 2-1, ενώ στο 52′ ήταν η σειρά του Τζόλη να απειλήσει με σουτ που έφυγε άουτ. Από το 60′ και μετά, οι γηπεδούχοι έδωσαν περισσότερο γήπεδο στον αντιπαλό τους και προσπάθησαν με αντεπιθέσεις να βρουν ένα τρίτο γκολ. Στο 68′, ο Μουργκ πέρασε στη θέση του Τζόλη, την ώρα που ο Χιμένεθ έριχνε στη μάχη τούς Αλμπάνη και Σάκχοφ. Στο 69′, ο ΠΑΟΚ ήταν ξανά αυτός που έφτασε κοντά στο γκολ αλλά το σουτ του Ελ Καντουρί απέκρουσε ο Αθανασιάδης. Η ΑΕΚ είχε την κατοχή της μπάλας αλλά δε γινόταν επικίνδυνη. Στο 74′, ο Κρμέντσικ μπήκε αντί του Σφιντέρσκι χωρίς να αλλάξει ο σχηματισμός. Στο 81′, ο Κρμέντσικ θα μπορούσε να τελειώσει το ματς αλλά αστόχησε σουτάροντας μόνος του απέναντι στον Αθανασιάδη. Τελικά, στο 89′ ήρθε το τρίτο γκολ για τον ΠΑΟΚ. Ο Κρμέντσικ βρήκε τον Ζίβκοβιτς, και ο Σέρβος με πλασέ έκανε το 3-1 "τελειώνοντας" το ντέρμπι.