14 Μαρ 2021

Ο Παναθηναϊκός αντέδρασε και "βλέπει" πάλι Ευρώπη

Το καλύτερο δυνατό έκανε ο Παναθηναϊκός στην τελευταία αγωνιστική της κανονικής διάρκειας. Με γκολ των Μακέντα και Ιωαννίδη πήρε τη νίκη κόντρα στον ΠΑΟΚ και πλέον πάει για… Ευρώπη στα πλέι οφ. O ΠΑΟΚ μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι με τις επιθέσεις να έρχονται από τα αριστερά και τον Παναθηναϊκό να μην μπορεί να κυκλοφορήσει την μπάλα. Στο 16′ ο ΠΑΟΚ έφτασε πολύ κοντά στο 1-0 με τον Ζίβκοβιτς να κάνει μία άτσαλη προσπάθεια και την μπάλα να περνάει λίγο άουτ. Τα πρώτα 25 λεπτά του αγώνα ο Παναθηναϊκός ήταν πολύ κακός κάτι που έδωσε την ευκαιρία στον ΠΑΟΚ να παίζει στο μισό γήπεδο και να φτάνει πολύ εύκολα στα όρια την περιοχής των πρασίνων. Στο 30′ ο ΠΑΟΚ ήταν αυτός που έφτασε και πάλι κοντά στο 1-0 με ατομική ενέργεια του Κρέσπο ο οποίος σούταρε με την μπάλα να καταλήγει εκατοστά άουτ. Ο Παναθηναϊκός μπορεί να είχε παθητικό ρόλο όμως ήταν αυτό που βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα στο 39ο λεπτό με κεφαλιά του Μακέντα μετά από σέντρα ακριβείας του Χατζηγιοβάνη. Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο Παναθηναϊκός έχασε τον Μακέντα ο οποίος τραυματίστηκε με τον Ιωαννίδη να περνάει στην θέση του. O ΠΑΟΚ συνέχισε να έχει την κατοχή και την πρωτοβουλία στο παιχνίδι με τον Παναθηναϊκό να έχει παθητικό ρόλο και να περιμένει να βρεί κάποια αντεπίθεση. Μετά το 60′ ο Παναθηναϊκός ανέβασε την αποδοσή του και στο 69′ έφτασε κοντά στο 2-0 με σουτ του Αγιούμπ να καταλήγει λίγο άουτ. Στο 82′ οι πράσινοι πέτυχαν και δεύτερο γκολ με τον Ιωαννίδη να σουτάρει μετά από απόκρουση του Ζίβκοβιτς. Ένα λεπτό αργότερα ο ΠΑΟΚ έκανε το 2-1 με την προβολή του Κρμέντσικ ξαναμπαίνοντας στο παιχνίδι.