4 Μαρ 2021

Ο Μπουχαλάκης χάρισε μια απίστευτη πρόκριση στον Ολυμπιακό

Ένας μέτριος Ολυμπιακός στο "Κλεάνθης Βικελίδης" κινδύνεψε να μείνει εκτός ημιτελικών Κυπέλλου με... τραβηγμένο από τα μαλλιά πέναλτι που κέρδισε ο Άρης και έκανε γκολ ο Γκάμα στο 53' όμως ο Μπουχαλάκης με απίστευτο γκολ στο 87' χάρισε την πρόκριση στον Ολυμπιακό με το τελικό 1-1. Ο τερματοφύλακας του Άρη ο Κουέστα, με τα χέρια που κράταγε τη μπάλα την πέταξε μπροστά του για να κάνει το βολέ, ο Μπουχαλάκης είχε μείνει πίσω από την εστία του Άρη, όρμησε προς τη μπάλα, την πήρε, γύρισε το κορμί του και την έστειλε στα δίχτυα από το ύψος της μεγάλης περιοχής για το 1-1. Μιλάμε για μια γκάφα που θα μνημονεύεται για δεκαετίες και για ένα δώρο για τον Ολυμπιακό. Η αναμέτρηση ήταν ένα παιχνίδι κέντρου, που όμως είχε ρυθμό, με το 0-0 ωστόσο να είναι το αποτέλεσμα του ημιχρόνου. Στο 53ο λεπτό ο Άρης κέρδισε πέναλτι σε σπρώξιμο του Ανδρούτσου στον Μπερτόλιο, την εκτέλεση του οποίου ανέλαβε ο Μπρούνο Γκάμα, ο οποίος ήταν εύστοχος και έκανε το 1-0'. Από το σημείο εκείνο οι δυο ομάδες δεν είχαν κάποια ουσιαστική ευκαιρία. Στο 70' ο Κουέστα έκανε το λάθος υπό την πίεση του Χασάν με τον Μπρούμα να μην αξιοποιεί τη φάση, ενώ στο 71' η κεφαλιά του Παπασταθόπουλου κατέληξε κόρνερ, το οποίο πέρασε ανεκμετάλλευτο. Ο Άρης στο 77' προσπάθησε να πετύχει ακόμα ένα γκολ, αλλά ο Μπρούνο κόπηκε. Η προβολή του Ανδρούτσου πέρασε εκτός στο 83', ενώ σε κόρνερ κατέληξε και το σουτ του Φορτούνη δυο λεπτά αργότερα. Οι ερυθρόλευκοι, τελικά ισοφάρισαν στο 87΄, μετά από τραγικό λάθος του Κουέστα. Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι και έτσι ο Ολυμπιακός πήρε την πρόκριση.