27 Ιαν 2021

Συνεχίζει με σπασμένα φρένα ο Παναθηναϊκός

Με γκολ των Καμπετσή (42′) και Ιωαννίδη (65′) και παρά το γεγονός ότι έπαιζε με 10 παίκτες από το 52′ λόγω αποβολής του Χουάνκαρ, ο Παναθηναϊκός επικράτησε 2-0 εκτός έδρας του Βόλου για τη 19η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας. Πέμπτη σερί νίκη για το "τριφύλλι", που παρέμεινε αήττητο στον δεύτερο γύρο και δίχως να έχει δεχθεί γκολ, παρά τις απουσίες λόγω τραυματισμών, καρτών και κορωνοϊού. Μόλις στο 2ο λεπτό έγινε σουτ στην κίνηση από τον Μπαρτόλο, με τον Βόλο να διαμαρτύρεται για πέναλτι, η φάση εξετάστηκε από το VAR, και εκεί αποφασίστηκε πως το χέρι του Καμπετσή είναι σε φυσιολογική θέση. Οι γηπεδούχοι απείλησαν στο 12', με τον Σάντος να σεντράρει από δεξιά και τον Μαουρίσιο να προλαβαίνει τον Μπαρτόλο, διώχνοντας σε κόρνερ. Ο Βόλος είχε την μεγαλύτερη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ στο 19'. Ο Ρενάτο έκανε το γύρισμα, με τον Μπαρτόλο να βρίσκει την μπάλα, η οποία πέρασε δίπλα από το δοκάρι του Διούδη. Η πρώτη καλή στιγμή για τον Παναθηναϊκό ήρθε στο 26'. Ο Χουάνκαρ έδωσε στον Καμπετσή, αυτός σέντραρε, με τον Ιωαννίδη να στέλνει με κεφαλιά την μπάλα άουτ. Οι πράσινοι κατάφεραν να κάνουν το 0-1 στο 42', όταν ο Σάντσες έκανε τη σέντρα, ο Μαουρίσιο πήρε την κεφαλιά και ο Καμπετσής πήρε το ριμπάουντ στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα. Τρια λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι μπορούσαν να έχουν ισοφαρίσει. Δουβίκας και Μπαρτόλο δεν καταφέρνουν να κάνουν την προβλολή, σε πρώτο και δευτερο δοκάρι αντίστοιχα, απο την σεντρα του Φεράρι από αριστερά. Έτσι, το 0-1 ήταν το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου. Ο Βόλος ήταν αυτός που μπήκε δυνατά και στο δεύτερο ημίχρονο, αφού απείλησε από ωραία ανάπτυξη και σέντρα από αριστερά του Φεράρι, με τον Κιάκο να σουτάρει από θέση μέσα δεξιά αμαρκάριστος, αλλά να αστοχεί. Στο 55ο λεπτό οι πράσινοι έμειναν με 10 παίκτες μετά την κόκκινη που δέχτηκε ο Χουάνκαρ για το μαρκάρισμα του στον Γκρίλο. Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν και πάλι γκολ στο 65'. Ο Μαουρίσιο έφυγε στην αντεπίθεση, έδωσε την πάσα στον Αϊτόρ, αυτός έκανε την κάθετη στον Ιωαννίδη, ο οποίος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-2. Ο Βόλος παρόλα αυτά συνέχισε να πιέζει, αλλά χωρίς αποτέλεσμα, αφού και η ευκαιρία του 88' σε σουτ στην κίνηση του Ριέστρα, έπιασε ο Διούδης. Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι και έτσι ο Παναθηναϊκός νίκησε με 2-0 τον Βόλο.