31 Ιαν 2021

Ο ΠΑΟΚ ξέσπασε στον Παναιτωλικό

Ο ΠΑΟΚ διασκέδασε τις εντυπώσεις μετά την ήττα από τον Ολυμπιακό και ξέσπασε στον Παναιτωλικό επικρατώντας με το ευρύ 5-0 στην Τούμπα. Τέσσερα γκολ στο δεύτερο ημίχρονο για τον Δικέφαλο. Οι παίκτες του Δικεφάλου πάντως δυσκολεύονταν να βρουν διαδρόμους προς την αντίπαλη εστία, κυρίως λόγω έλλειψης συνεργασιών και εμπνεύσεων. Η καλύτερη ευκαιρία ήρθε στο 25′ όταν ο Σφιντέρσκι νικήθηκε από τον Κνετ και στη συνέχεια το σουτ του Αουγκούστο έφυγε άουτ. Τελικά, μια ωραία κάθετη πάσα του Ζίβκοβιτς στο 39′ έφερε το γκολ. Ο Σέρβος βρήκε τον Μουργκ στον κενό χώρο και ο Αυστριακός με πλασέ έκανε το 1-0. Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με μια κεφαλιά του Σφιντέρσκι που απέκρουσε ο Κνετ και το σκορ αναλοίωτο. Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τον Ελ Καντουρί στη θέση του Αουγκούστο, και το ΠΑΟΚ να πατάει γκάζει και “καθαρίζει” το παιχνίδι μέσα σε 15 λεπτά! Η αρχή έγινε στο 52′ όταν ο Ροντρίγκο βρήκε με σέντρα τον Σβαμπ και ο τελευταίος με καρφωτή κεφαλιά έκανε το 2-0. Στο 57′, νέα σέντρα του Ροντρίγκο είχε παραλήπτη τον Τζόλη που με δυνατό σουτ έκανε το 3-0. Στο 61′, ο Ελ Καντουρί έκλεψε, έκανε την κούρσα και έδωσε στο Σφιντέρσκι που με σουτ έκανε το 4-0! Με το ματς να έχει κριθεί, ακολούθησαν πολλές αλλαγές από τις δυο ομάδες και ο ρυθμός λογικά έπεσε. Ο ΠΑΟΚ έχασε κάποιες ευκαιρίες και τελικά στο 90′ διαμόρφωσε το τελικό σκορ. Μετά από προσπάθεια του Ελ Καντουρί, η μπάλα κατέληξε στον Σφιντέρσκι που με κοντινό σουτ έκανε το 5-0.