13 Δεκ 2018

Αποχαιρέτησε τα αστέρια χωρίς πόντο

Η ΑΕΚ του Μαρίνου Ουζουνίδη ολοκλήρωσε και αποχαιρέτησε το Τσάμπιονς Λιγκ με μηδέν βαθμούς στον όμιλο της καθώς ηττήθηκε και στη Λισαβόνα παρότι κρατούσε το… «μηδέν» μέχρι και το 89’. Μοιραίος ο Γαλανόπουλος καθώς από δικό του φάουλ (δέχτηκε και την δεύτερη κίτρινη –  κόκκινη) η Μπενφίκα άνοιξε το σκορ και πήρε τη νίκη. Κακό το πρώτο 45λεπτο στη Λισαβόνα από πλευράς θεάματος
με την ΑΕΚ να κρατάει το μηδέν στην εστία της δίχως όμως να δέχεται και επικίνδυνες φάσεις από την Μπενφίκα, παρότι στο πρώτο 20λεπτο του αγώνα η Ένωση δεν μπορούσε να κρατήσει τη μπάλα καθόλου στα πόδια της. Στο 61΄η Ένωση έχασε τεράστια ευκαιρία για το 1-0 όταν μετά από κόρνερ ο Τσόσιτς πήρε την κεφαλιά που έφυγε εκατοστά από τα γκολπόστ του Βλαχοδήμου. Η Μπενφίκα απάντησε με τον Σεφέρβιτς να μπαίνει στην περιοχή των «κιτρινόμαυρων» όμως το πλασέ του μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια ο Μπάρκας. Οι ερυθρόλευκοι πίεζαν παραπάνω προκειμένου να κλέψουν τη νίκη και μάλιστα στο 70λεπτο είχαν και δοκάρι με τον Σεφέροβιτς. Το παιχνίδι πήρε ωραία τροπή στα τελευταία λεπτά με τις δύο ομάδες να ψάχνουν διακαώς το τέρμα που θα έδινε όπως όλα έδειχναν και τη νίκη. Ο δικέφαλος από την άλλη κρατούσε το μηδέν ψάχνοντας μόνο τις αντεπιθέσεις με την βοήθεια των Γιαννιώτα, Μάνταλου και Γκάλο που είχαν περάσει στον αγωνιστικό χώρο. Μάλιστα η ΑΕΚ έμεινε και με δέκα παίκτες στα τελευταία λεπτά του αγώνα με τον Γαλανόπουλο να δέχεται δύο κάρτες σε μικρό χρονικό διάστημα ενώ στο ίδιο λεπτό η Μπενφίκα κάνει το 1-0 με απευθείας χτύπημα φάουλ του Γκριμάλδο για να παγώσει τους «κιτρινόμαυρους» που κρατούσαν μέχρι εκείνο το λεπτό ένα θετικό αποτέλεσμα μέσα στην Πορτογαλία. Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Σεφέροβιτς έπιασε δυνατό σουτ, αλλά η μπάλα δεν του έκανε τη χάρη καθώς και πάλι σταμάτησε στο δοκάρι.