21 Οκτ 2018

Νίκη τίτλου για τον ΠΑΟΚ στου Χαριλάου

Δείχνοντας τεράστια ψυχικά αποθέματα, σοβαρότητα, αλλά και ανωτερότητα, ο ΠΑΟΚ «έκλεισε» το σπίτι του Άρη επικρατώντας με 1-2 για την 7η αγωνιστική της Super League. Ο Δικέφαλος βρέθηκε να χάνει με 1-0 στο πρώτο ημίχρονο, είδε τον Πασχαλάκη να αποκρούει πέναλτι, και τελικά με δυο γκολ του Πρίγιοβιτς έκανε το 7 στο 7!
Το ξεκίνημα ήταν το χειρότερο δυνατό για τον ΠΑΟΚ καθώς στην πρώτη φάση του ματς δέχθηκε γκολ. Μόλις στο 2ο λεπτό, ο Ματέο βρέθηκε στα όρια της περιοχής και με σουτ άνοιξε το σκορ για το 1-0. Η απάντηση ήταν σουτ του Πέλκα στο 5′ που μπλόκαρε ο Κουέστα. Στη συνέχεια, ο Δικέφαλος πήρε την κατοχή της μπάλας και έψαξε την ισοφάριση, ενώ οι γηπεδούχοι κυνηγούσαν την κόντρα προσπαθώντας να εκμεταλλευτούν τα κενά. Ο ΠΑΟΚ πίεσε κυρίως από τα αριστερά, ενώ η μεγάλη φάση ήρθε στο 27′ και μάλιστα ήταν διπλή. Μετά από λάθος του Σιώπη, ο Πρίγιοβιτς βρέθηκε απέναντι στον Κουέστα, το πλασέ απέκρουσε ο τερματοφύλακας του Άρη, και στην επαναφορά ο Πέλκας δε σούταρε δυνατά δίνοντας το δικαίωμα στον Κουέστα να αποκρούσει ξανά. Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν τελικά στην ισοφάριση στο 36′. Ο Τζανακάκης έκανε καθαρό χέρι εντός περιοχής μετά από γύρισμα του Βιεϊρίνια, ο Ντόβερι έδωσε πέναλτι και ο Πρίγιοβιτς έκανε το 1-1. Ο ΠΑΟΚ διατήρησε τον έλεγχο και είχε δυο επικινδυνες φάσεις με τον Ζαμπά μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, αλλά ο Βραζιλιάνος δεν ήταν ουσιαστικός στην τελική προσπάθειά του. Έτσι, το 1-1 παρέμεινε. Με τον Ουάρντα αντί του Ζαμπά στις πτέρυγες ξεκίνησε το δεύτερο 45λεπτο ο ΠΑΟΚ. Το 49′, ο Πασχαλάκης απέκρουσε εντυπωσιακά ένα δυνατό σουτ του Ντιγκινί, ενώ ένα λεπτό αργότερα, ένα σουτ του Πέλκα έφυγε ψηλά άουτ. Γενικά, το ματς πήρε έναν άναρχο κι ανοιχτό ρυθμό με αρκετά λάθη και εκατέρωθεν επισκέψεις στις περιοχές. Στο 56′, ένα μακρινό σουτ του Βιεϊρίνια δε βρήκε στόχο, ενώ στο 61′, ο Ελ Καντουρί μπήκε στη θέση του Πέλκα, με τον Μπίσεσβαρ να μεταφέρεται στον άξονα. Τα δεδομένα πήγαν να αλλάξουν στο 66′. Ο Ντόβερι είδε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Ουάρντα στον Γκάμα, ο Γιουνές ανέλαβε την εκτέλεση αλλά ο Πασχαλάκης απέκρουσε εντυπωσιακά με τα πόδια διατηρώντας το 1-1. Στο 69′ ήρθε μια σπουδαία ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ, αλλά ο Ουάρντα με σουτ έστειλε την μπαλα λίγο άουτ. Ίδια τύχη είχε και η κεφαλιά του Μάτος στο 75′, μετά από κόρνερ του Μπίσεσβαρ. Στο 84′, μια ωραία συνεργασία Ουαρντα-Ελ Καντουρί και σέντρα του τελευταία, βρήκε τον Πρίγιοβιτς σε θέση βολή και ο Σέρβος με προβολή έκανε το 1-2 “παγώνοντας” το Χαριλάου! Λίγο μετά, στη θέση του μπήκε ο Καρέλης για τα τελευταία λεπτά. Ο Έλληνας φορ μάλιστα έχασε καλή ευκαιρία στο 90′ με κεφαλιά που έφυγε άουτ. Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το φινάλε και ο ΠΑΟΚ έφυγε με το μεγάλο διπλό!