22 Αυγ 2018

Ο ΠΑΟΚ κρυφοκοιτάζει τους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ

Ο ΠΑΟΚ άντεξε στην πίεση της Μπενφίκα, αντέδρασε στο άδικο πέναλτι με το οποίο βρέθηκε πίσω στο σκορ, και τελικά πήρε ένα «χρυσό» 1-1 στη Λισαβώνα. Ο Ουάρντα ήταν αυτός που σκόραρε στο 76′, με τον Δικέφαλο πλέον να παίζει στα ίσια την πρόκριση στην Τούμπα σε οκτώ μέρες. Σε γενικά ήρεμους ρυθμούς κινήθηκε το ματς στο ξεκίνημά του, με τους παίκτες των δυο ομάδων να κρατούν πολύ την μπάλα στα πόδια τους, στο δικό τους μισό γήπεδο.
Φάσεις πάντως δημιουργήθηκαν από νωρίς. Στο 6′ ο Γκέντσον σκόραρε αλλά ορθώς σημειώθηκε σε θέση οφσάιντ, ενώ στο 8′, ο ΠΑΟΚ απάντησε με σουτ του Πρίγιοβιτς, μετά από ωραία προσπάθεια του Πέλκα. Οι φιλοξενούμενοι έχασαν ακόμα μια καλή ευκαιρία με μακρινό σουτ του Κάνιας στο 14′, και με κορυφαίο τον Πέλκα σκεκόταν εξαιρετικά στο Ντα Λουζ. Από τα μισά του ημιχρόνου όμως, η Μπενφίκα ανέβασε στροφές και με πρωταγωνιστή τον Πίτσι απείλησε σοβαρά για να ανοίξει το σκορ. Ο Πορτογάλος μέσος έχασε μάλιστα 4 μαζεμένες ευκαιρίες σε ένα 7λεπτο (23′-30′), με πιο σπουδαία την πρωτη στο 23′ όταν αστόχησε μόνος από το ύψος του πέναλτι. Από την πλευρά του, ο Δικέφαλος δυσκολευόταν να παρακολουθήσει το εξαιρετικό πάσινγκ γκέιμ των γηπεδούχων, έχοντας σοβαρά προβλήματα στα αριστερά, αλλά και στον άξονα με τις κάθετες μπαλιές των αντιπάλων. Ενώ φάνηκε ότι ο ΠΑΟΚ θα γλιτώσει το γκολ στο πρώτο ημίχρονο, ήρθε ένα πολύ αυστηρό πέναλτι στο 45′ να αλλάξει τα δεδομένα. Ο Γκέντσον έπεσε στο έδαφος μετά από επαφή του με τον Μαουρίσιο, ο Πίτσι ανέλαβε την εκτέλεση, και το 1-0 ήταν τελικά το σκορ του πρώτου μέρους. Χωρίς αλλαγές για τις δυο ομάδες ξεκίνησε η επανάληψη, αλλά με την Μπενφίκα να συνεχίζει να κυριαρχεί και να πιέζει. Στο 50′, ο Πασχαλάκης έδιωξε εντυπωσιακά σε σουτ του Φερέιρα εντός περιοχής, ενώ στο 53′, ο Ουάρντα πέρασε στη θέση του Λημνιού, σε μια προσπάθεια να μπορεί ο Δικέφαλος να κρατήσει λίγο μπάλα. Οι παίκτες του ΠΑΟΚ έμοιαζαν χωρίς ενέργεια και ψυχολογία μετά το 1-0 και έκαναν εύκολα το λάθος. Στο 57′, ο Πασχαλάκης σταμάτησε και το σουτ του Γκριμάλντο, το ίδιο έγινε και δέκα λεπτά αργότερα σε σουτ του Γκέντσον. Ο Δικέφαλος απείλησε μετά από ώρα στο 68′, όταν μετά από σέντρα του Μάτος, ο Ουάρντα αστόχησε από το ύψος του πέναλτι. Στο 71′, ήταν η σειρά του Ζαμπά να κάνει ωραία προσπάθεια και να σουτάρει λίγο άουτ, με τον ΠΑΟΚ να έχει ισορροπήσει σχετικά το παιχνίδι και να ψάχνει το γκολ. Αυτό τελικά ήρθε στο 76′. Ο Πέλκας εκτέλεσε φάουλ από δεξιά, ο Βαρέλα με κεφαλιά τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι, αλλά στην επαναφορά ο Ουάρντα με σουτ έκανε το 1-1! Στο 81′, ο Σάχοφ μπήκε στη θέση του Ζαμπά, με τον Λουτσέσκου να αλλάζει το σύστημά του 4-3-3 με τον Πέλκα τα άκρα. Στο 87′, η Μπενφίκα απείλησε και πάλι αλλά ο Πασχαλάκης απέκρουσε εντυπωσιακά το σουτ του Φερέιρα από το ύψος του πέναλτι. Μια τελευταία ευκαιρία χάθηκε με τον Φέλιξ να αστοχεί στις καθυστερήσεις, έτσι το «χρυσό» 1-1 έμεινε ως το τέλος.